Apache Discord:
https://discord.gg/P5uVQ9UH3j
QuoteLUKIJOILTA Turun Sanomat
Rakas teini!
Minä vanha kahdeksankymppinen mummeli pahoitin mieleni, kun nousin bussiin painavan rolloni kanssa. Käsissä ei ole enää voimaa, eikä pumppukaan oikein pelaa. Silloin toivoin, että pääsisin istumaan, ennen kuin pökerryn. Vaan enpä päässyt!
Te teini-ikäiset olitte tulossa kirjamessuilta ja olitte niin väsyneitä, että jalkoja piti lepuuttaa edessä istuvan selkänojalla.
Jotenkin selvisin keskiovelle asti ja sain jostain tangosta pidettyä kiinni, enkä kaatunut. Rollon penkilläkään ei saa istua bussissa turvallisuussyistä, niin sanoo vakuutuslaitos.
Ulos menin minä viimeisenä tietenkin. Teillähän oli kiire Hansaan hengaamaan.
Onneksi oli nitrosuihke mukana.
Rakas nuori, oman etusi vuoksi pyydä, että vaikka joku opettajasi kertoisi sinulle alkeelliset käytöstavat, jos vanhempasikaan eivät niitä enää muista tai eivät ole ehtineet kertoa sinulle. Se on sivistystä, jonka pitäisi lähteä kotoa.
Toivottavasti sinun mummisi saa parempaa kohtelua.
Onnea opiskeluun!
Mummeli vm. -36



Page created in 0.043 seconds with 22 queries.