News:

Apachefoorumi.net
Admin tarjoaisi kävijöille kahvit, mutta huomasi ettei serveri tykkää nesteistä.

Main Menu

Korjaamo.

Started by McCLANE, Tue 08.04.2008 18:27:28 (UTC+0300)

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

paavo

Oululaisten autojen jakohihnat syöpyvät jopa kaksi kertaa nopeammin kuin muualla Suomessa ja Euroopassa, kertoo Helsingin Sanomat painetussa lehdessään.

Lehden mukaan autovalmistajat ja jakohihnoja maahantuovat yritykset ovat yrittäneet selvittää syytä mystiseen tilasto-oikkuun. Jakohihnan ja jakopään ratasremontti maksaa autoilijalle 700-1 200 euroa.

Tavallisesti remonttitarve ilmenee noin 100 000-200 000 kilometrin välein. Oulun alueella jakohihnoja on vaihdettu jo 70 000 kilometrin välein. Ongelma koskee vain hihnoja, ei jakoketjuja.

Kuvaukset Oulun alueella korjaamoihin tuoduista moottoreista kertovat karua kieltään. Jakohihnoihin ja jakopään rattaisiin kertyy ruskeaa pölymönjää, jonka epäillään syövyttävän kevlar- tai lasikuituvahvisteista hihnaa sekä nokkapyörän rattaita.

Toinen teoria mystiselle ongelmalle on Oulun seudun kostea ja kylmä ilmanala.

- Ilmiö esiintyy vain Raahe-Oulu-Tornion välillä, ei missään muualla Euroopassa, sanoo Gates-hihnavalmistajan Jarkko Lehtinen HS:lle.

nyyyps

Allekirjoitukset näkyvät jokaisen viestin tai yksityisviestin alla. Voit käyttää BBCodea ja hymiöitä allekirjoituksessasi.

PajakkiVasseli.com

Quote from: Hepskukkuu on Sat 12.04.2014 01:22:03 (UTC+0300)
Foorumi on kuin sima, kaikki käy osa on rusinoita ja passeli on vahingossa sekaan eksynyt luumu.... :think: :psp:


=Juku=


Me first (rules of traffic)

paavo

#1055
En antaisi hammashihnaani sille ::osmoke

Mun Octopussy hajosi, sähkövika :okahvi:
Tuollainen, 4kk käytössä ja jotain data erroria pukkaa.

http://youtu.be/DTjKcFrfxVQ

Örtzi

Kyl siit kaffekermat saa, sano piika ku sonnia lypsi.


paavo

Tuli tuossa muutama vittukin sanottua, teen kellarin päälle taloa ja koneelle olisi käyttöä.

IsoP

Osta Paavo uusi ja myy meille tuo entinen kun on ihan romu. Maksan yhden Apacherahan+alv 24%. Pitäis hallin katosta loisteputket vaihtaa :jees:
Make tea not love

paavo


Quick Reply

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Verification:
Please leave this box empty:

What is the most visible color in our forum?:
What is the name of this forum?:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview