News:

Apachefoorumi Facebookissa:
https://www.facebook.com/Apachefoorumi/

Main Menu

KONY 2012

Started by peter, Thu 08.03.2012 12:46:29 (UTC+0200)

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Örtzi

Tuotahan on vissiin tutkittu, eikä tuon videon asiat täysin kestä tarkempaa tarkastelua.
Kyl siit kaffekermat saa, sano piika ku sonnia lypsi.


Örtzi

En nyt kuitenkaan tarkoita, että äijä ei olis täys paskiainen, mutta liika llioittelu vie pohjaa muuten vakavasta asiasta.
Kyl siit kaffekermat saa, sano piika ku sonnia lypsi.


Señorita iCola

Joo on sitä vähän kovempiakin ihmishirviöitä, sattuneet vaan nyt ottamaan tuon kohteeksi jostain syystä.
Menestykseen on kaksi sääntöä:
1. Älä koskaan paljasta kaikkea.

peter

QuoteNetti-ilmiöksi noussut sissijohtaja Joseph Konyn vastainen video on kerännyt yli 70 miljoonaa katselukertaa YouTubessa. Kony 2012-ilmiö ei tapahtunut yhdessä yössä. Kyseessä on tutkijan mukaan pitkäjänteisesti rakennetun kampanjan voimannäyttö.

Tutkija Danah Boyd viittasi Invisible Children -järjestön aikaansaamaan mediakohuun esimerkkinä verkostojen rakentamisen mahdista luennossaan interaktiivisen median SXSW-konferenssissa Austinissa Teksasissa lauantaina. Boyd luennoi huomiotalouden toimintamalleista ja käytti viraali-ilmiöksi noussutta dokumenttielokuvaa esimerkkinä.

Boyd kertoi, että Invisible Children -järjestö on käyttänyt vuosia verkostojen rakentamiseen ja kiertänyt esittämässä elokuvaa ja tapaamassa ihmisiä julkkiksista koululaisiin. Nyt nämä koululaiset ovat college-opiskelijoita.

Kun järjestö julkaisi dokumentin YouTubessa, se samalla viestitti kaikille luomilleen verkostoille kehotuksen jakaa linkkiä ja levittää sanaa.

Boydin mukaan tämä oli erinomainen taktiikka synnyttää ilmiö. Mikroblogi Twitterin algoritmi reagoi siihen, että eri puolilta, näennäisesti toisistaan riippumattomista suunnista, tuli sama viesti. Siksi se nousi hetkessä puhutuimpien aiheiden "trending topics" kärkilistalle.

Invisible Children -järjestön johtokaksikko esiintyi lauantai-iltana CNN-kanavalla vastaten järjestöä kohtaan esitettyihin syytöksiin, kuten, miksi sen keräämistä varoista vain kolmannes menee käytännön kenttätyöhön kohteessa.

Järjestön johtaja, dokumenttifilmin kertojanääni Jason Russell myönsi, että tämä on täysin tarkoituksellista. Invisible Children -järjestöllä on kolme toiminta-aluetta: "mission, movement, ja movie".

Toisin kuin muilla, kenttäytyöhön pääasiassa panostavilla järjestöillä, "Mission"-osuus Invisible Children-järjestöllä on tarkoituksella vain kolmannes kuluista.

"Movie", yhden kolmanneksen rahoituksesta niellyt dokumenttielokuva, on nyt ennennäkemättömän suuri viraali-ilmiö. "Movement" on verkostojen rakentamista ja vapaaehtoisten värväämistä eri puolilla maailmaa. Kiertäminen, T-paidat ja muu kampanjamateriaali maksavat.

CNN-kanavan haastattelussa kaksikko vetosi katsojiin, jotta nämä kehottaisivat Konya antautumaan. Tälle kampanjan seuraavalle vaiheelle on jo oma hashtaginsa, #konysurrender.

http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/2012/03/kony_2012-ilmio_rakennettiin_taitavasti_3323966.html

Löylyttäjä


Kastori



Kastori




Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 356 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Verification:
Please leave this box empty:

What is the name of this forum?:
What is the most visible color in our forum?:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview