Suuri huumekeskustelu

Started by peter, Thu 03.07.2008 18:49:22 (UTC+0300)

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Quote from: Sceme on Wed 18.04.2012 13:39:37 (UTC+0300)
Quote from: Bobo on Wed 18.04.2012 13:32:52 (UTC+0300)
Alkanut pikkuhiljaa vituttamaan nämä hamppu vapaaksi - huomiohuorat.


Ei ruoho vaan sovellu ominaisuuksiltaan teollistuneeseen yhteiskuntaan.
Miksi alkoholi sitten sopii?
Kuka sanoi että sopii,pahaa jälkeähän sekin aiheuttaa. Taliaivo,ei tarvita vaan lisää ongelmia,sitä että kaikki aivokirurgeista poliisipääliköihin ovat päivät pössypäissään sohvan pohjalla.
En este mundo paz no existen.

Sceme

Oletko sattumoisin huomannut, että nykyinen päihdepolitiikka ei toimi? Suomessa on arviolta 40,000 kannabiksen säännöllistä käyttäjää laittomuudesta huolimatta. Kiinni jäädessään heitä rangaistaan siitä, että he tekevät pahaa VAIN itselleen. Moniko menettää esimerkiksi työnsä sen takia, että narahtaa huumetestistä THC positiiviseksi? Tähän päälle sitte vielä sakot ja H-merkintä niin syrjäytyminen voi alkaa. Monet kannabiksen käyttäjät eivät välttämättä juo alkoholia koskaan joten ne on kyl selkeästi se pienempi paha.

Tottakai täydellisessä maailmassa kukaan ei käytä mitään päihteitä ja omaa muutenkin terveelliset elämäntavat, mutta tämä ei ole täydellinen maailma, eikä tästä sellasta saakkaan kriminalisoimalla kaikkea vähänkään haitallista. 

Terveydestä tässä ei oo missää vaiheessa kyse ollutkaan (vaikka kannabis auttaa lukuisiin sairauksiin) vaan oikeudenmukaisuudesta ja puhtaasta JÄRJEN käytöstä.

Bobo

Ei tarvita lisää sosiaalisesti hyväksyttyjä päihteitä  tajuutko pointin?

40,00 jukkapoikaa on ihan tarpeeksi.
En este mundo paz no existen.

Sceme

Itsehän te ette viisaana ihmisenä tietenkään käytä mitään päihteitä? Toisekseen, eihän laillistaminen tarkota, että kaikkien pitää polttaa? Miksi teitä haittaa jos muut polttaa? Omapahan on asiansa..

Bobo

Tais loppua hamppujeesukselta argumentit kesken   :serlokki:
En este mundo paz no existen.

Betonishamaani

Ei kai tuota niin verissäpäin vastusteta. Taitaa olla vaan niin, ettei sellaista päivää näe, että nämä lukuisat pajauttelijat vääntäytyisivät sohvalta tekemään asian eteen muutakin kuin maleksimaan hamppumarssilla ja itkemään netissä :jees:
Note to self: Älä avaa Tuomarin triidejä. Mielessä pyörii nyt vain ihmistuhatjalkaiset, paskan syöminen ja höpsähtäneet lääkärisedät.

Quote from: NaiNeN on Thu 25.07.2013 19:38:41 (UTC+0300)
Mie eilen mietin että mitäköhän tuommonen vankilapsykiatri sanois Tuomarista  :think:



Lyra_

Kun ihminen tekee pahaa itselleen hän tekee useimmiten pahaa myös läheisilleen joten toi sun pointtis ei toimi. Minä ainakin välitän perheestänii ja ystävistäni :jees: Olen omin silmin ihan todistanu mitä toi tekee ihmisille joten kyllä mulla on oikein hyvä käsitys asiasta.
Alkoholi aiheuttaa ihan tarpeeksi ongelmia monille ihmisille..
Yell at me, I want to be your light that shines
But my ground is shaking and I might fall
I wish that I could say... I wish that I could be your evil... your evil in a closet

Sceme

Selvästikkin pidät mua jo nyt vähempipätöisenä ihmisenä koska oon kannabismyönteinen. Tätä juuri tarkotan tolla kriminalisoinnilla; enemmän haittaa kun hyötyä.

Veikkaan, että sinäki sielä huutelet miten kaikki päihteet on pahasta, mutta kuitenkin joka viikonloppu alkaa sillä perinteisellä baari reissulla.

Kielletään alkoholi ja tupakka, mutta sallitaan kannabis koska se on selkeästi vähiten ihmiselle haitallinen noista kolmesta. Jos kaikki päihteet otetaan pois niin sotahan siitä silloin syttyis. Sen takia voidaan säilyttää yks.

Ganjabis ainoana päihteenä vähentäis rikollisuutta VITUSTI.. Todista mut vääräksi.

Lyra_

Hyvällä tuurilla näet pikkutonttuja koko loppu elämäs, ei kiitos :toktok:
Yell at me, I want to be your light that shines
But my ground is shaking and I might fall
I wish that I could say... I wish that I could be your evil... your evil in a closet

Sceme

Haluaako Lyra jakaa kokemuksiaan ja kertoa tarkemmin mitä pahaa kannabis on sun läheisilles(?) aiheuttanut ja uskotko, että se johtu yksinomaan kannabiksesta?

Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 356 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Verification:
Please leave this box empty:

What is the most visible color in our forum?:
What is the name of this forum?:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview