News:

Jätä aivosi narikkaan, ja astu peremmälle :moi:
Apachefoorumi ei vastaa narikkaan jätetyistä aatteista.

Main Menu

Liian tulenarka aihe, jotta sille omaa lankaa kannattaisi laittaa

Started by nyyyps, Sun 19.04.2009 22:56:12 (UTC+0300)

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Örtzi

Mites se vasemmistolainen musiikki? Enempi vasemmisto mellakoi kuin äärioikeisto..
Kyl siit kaffekermat saa, sano piika ku sonnia lypsi.


Örtzi

Se loppu sitten Wagnerin, Beethovenin, Straussin ja Brucknerin kuuntelu ainakin. Nämä muunmuassa olivat säveltäjiä, joita natsit ihannoivat. Klassisen musiikin kuuntelijat ovat kaikki rasistinatzeja.  :aatu:
Kyl siit kaffekermat saa, sano piika ku sonnia lypsi.



Betonishamaani

"Suomi on rasistinen maa"

Maryan Abdulkarim on tottunut kuulemaan solvauksia kadulla. Siksi hän tietää, mitä tehdä, kun ohikulkija alkaa huudella kadulla.

Mies oli kuusissakymmenissä, selvin päin. Hänellä oli asiaa, ja asiansa hän päätti huutaa keskellä katua Kontulassa.

"Somalit haisevat pahalta! Olette kaikki rikollisia!"

Maryan Abdulkarim, 31, oli kävelyllä ystävänsä ja kahden lapsensa kanssa, kun matka keskeytyi miehen huutoon. Naiset olivat tottuneet solvauksiin, siksi he tiesivät heti, mitä tehdä. He vaihtoivat kielen suomeksi ja pyysivät huutajaa lopettamaan. Yleensä se auttaa. Mutta ei tällä kertaa. Sen sijaan mies sylkäisi Abdulkarimia kasvoihin.

Miehen seurassa oli samanikäinen nainen. Ohikulkijoitakin oli, mutta kukaan ei puuttunut tilanteeseen.

Maryan Abdulkarim on ollut suomalainen 24 vuotta. Hänellä on kotimaastaan ikävää sanottavaa.

"Suomi on hyvin rasistinen maa. On aina ollut."

Valkoihoiset kantasuomalaiset eivät sitä välttämättä huomaa, koska rasismi ei heitä koske. Järjestöaktiivi ja monikulttuurisuusasiantuntija Abdulkarim vertaa tilannetta liikuntarajoitteeseen. Jos itsellä on kaksi toimivaa jalkaa, ei tule miettineeksi, millaista Helsingissä on liikkua pyörätuolilla.

"Vaatii tiedostavan mielentilan, että huomaa asioita ympärillään. Jotkut reagoivat niin, että olenko huono ihminen, jos en huomaa rasismia. Toiset taas kieltävät rasismin ehkä ajatellen, että myöntäminen tekisi heistäkin rasisteja, koska he ovat osa tätä yhteiskuntaa."

Maahanmuuttajat huomaavat kyllä. Huutelijoista tietysti, mutta myös siitä, että maahanmuuttajaa ei hyväksytä suomalaiseksi. Jos suomalaisen ajatellaan automaattisesti olevan valkoihoinen, suomea puhuva kristitty, määritelmän ulkopuolelle jää suuri joukko ihmisiä.

"Oletpa sitten siirtolaistaustainen tai Suomeen adoptoitu tummaihoinen, sinua kohdellaan monessa paikassa toisen kulttuurin edustajana."

"Ja kun joku satunnainen kulkija huutaa kadulla neekeri, ei ole kyse vain yhdestä huutelijasta. Taustalla on kulttuuri, joka mahdollistaa sen, että tuo yksi kokee olevansa minua ylempi ja voivansa käyttää sitä sanaa."

Joten huutelu ei ole vain huutelua. Se, että valtaväestö sallii, antaa Maryanin mukaan tilaa rasismille.

"Meillä on hyvin äänekäs rasistinen joukko. Heidän puheenvuoronsa eivät ole kritiikkiä, vaan herjaamista, alistamista ja rasismia. Osallistuisivat jotenkin – kävisivät vaikka vanhainkodeissa lukemassa kirjoja sotaveteraaneille, eivätkä vain kirjoittelisi anonyymisti nettiin", hän sanoo viitaten netin vihapuheisiin ja keskustelupalstoihin.

Mitään uutta tässä ei ole. Maryan muistuttaa, että Suomessa on aina ollut syrjittyjä vähemmistöjä, saamelaiset ja romanit esimerkiksi. Maryanin mielestä heitä ja maahanmuuttajia ei nähdä yhdenvertaisina yhteiskunnan jäseninä ja aktiivisina toimijoina, joilla on yhtäläinen oikeus puhua.

"Julkisuudessa puhutaan kyllä velvollisuuksista. En usko, että kukaan tänne muuttanut olisi epätietoinen laeista tai siitä, mitä kuuluu tehdä – maassa maan tavalla. Mutta oikeuksista kerrotaan vähän."

Maahanmuuttajat haluavat kehittää Suomea aivan kuin ketkä tahansa muutkin, Maryan huomauttaa. Heitä ei vain kovin helposti hyväksytä osaksi suomalaista yhteiskuntaa. Eikä heitä nähdä yksilöinä vaan ensisijaisesti kulttuurinsa edustajina.

"Jotta sinut hyväksytään yhteiskunnan jäseneksi, pitää tehdä kolme kertaa enemmän, vakuuttaa että olet osa yhteiskuntaa. Kenenkään ei pitäisi joutua oikeuttamaan olemassaoloaan koko ajan."

Tietoisuus tästä ajaa ylisuorittamaan. Niin Maryankin on tehnyt kaikissa työpaikoissaan, vaikka kukaan ei ole sitä vaatinut.

Miksi sitten? Koska kaikki, mitä hän tekee, vaikuttaa siihen, millaisina työntekijöinä muita somalinaisia pidetään.

Kehujakin on tullut. Häntä on kiitelty "hyväksi ja fiksuksi somaliksi", erotuksena "niistä muista laiskoista".

Lapsuudestaan Maryan muistaa parhaiten Lentävänniemen kirjaston Tampereella. Sinne hän meni aina koulun jälkeen ja ahmi kaikki mahdolliset kirjat. Kirjastonhoitajat tunsivat hänet hyvin, ottivat suojiinsa. Sieltä on jäänyt hyviä muistoja.

"Muistan hyvin yhden ison ja parrakkaan virkailijan. Aina kun yritin lainata jotain aikuisten osastolta, Perry Masoneita muistaakseni, hän myhäili että ei vielä, ei vielä", Maryan kertoo ja nauraa.

Kun Maryan oli yhdeksännellä luokalla, opinto-ohjaaja puisteli päätään hänen suunnitelmilleen. Maryan haaveili akateemisesta tutkinnosta, opon mielestä piti olla realistisempi.

"Mieti jokin järkevä ammatti, lähihoitaja tai joku, hän sanoi."

"Ehkä hän ajatteli, ettei kielitaitoni riittäisi. Tai etten saisi töitä taustani vuoksi."

Maryan asui lapsuutensa ja nuoruutensa Tampereella, jonne hänet äiteineen ja sisaruksineen ohjattiin vastaanottokeskuksesta. Korkeakouluopettajana työskennellyt isä tuli perässä Suomeen pari vuotta myöhemmin. Myöhemmin vanhemmat erosivat.

Vaikka kotona kannustettiin opiskelemaan, opon puheet jäivät mieleen pitkäksi aikaa. Peruskoulun jälkeen Maryan oli vuoden lähettinä, ennen kuin meni lukioon. Sen jälkeen hän opiskeli "järkevään ammattiin" leipuri-kondiittoriksi. Vasta myöhemmin hän päätti opiskella sosionomiksi.

Koska esikuvia oli vähän tarjolla, Maryan etsi samaistumisen kohteensa afroamerikkalaisesta kulttuurista. Yläasteikäisenä hän kuunteli räppiä, Mos Defiä, Commonia ja Black Staria ja luki Malcolm X:stä.

Samaan aikaan hän kiinnostui vapaaehtoistyöstä ja meni mukaan Punaisen ristin toimintaan.

"Atlantin takaa löytyi minun näköisiäni ihmisiä, jotka tekivät töitä ja menestyivät. Tajusin, että vaikka olen musta ja huivipäinen nainen, se ei tee minusta huonoa. On surullista, että se ajatus piti hakea Jenkeistä asti."

Kun Maryan oli teini-ikäinen, hän haki ensimmäistä kesätyötään. Puhelimessa ystävällinen nainen lupasi töitä ja pyysi vielä käymään sopimuksen tekemistä varten. Maryan riensi. Kun hän myymälässä yritti tarjota kättään naiselle, tämä perääntyi kaksi askelta.

"Hän oli täysin hämmentynyt. Olitko se sinä, joka soitti, hän kysyi. Sen jälkeen hän perui puheensa ja sanoi, että oli tapahtunut väärinymmärrys."

Maryan manaili vääränlaisia housujaan ja tajusi vasta myöhemmin, ettei olisi voinut tehdä mitään toisin.

Työelämässä sen sijaan voitaisiin. Tällä hetkellä Maryanista vaikuttaa, että siirtolaistaustaiset kelpaavat lähes pelkästään suorittaviin töihin. Ulkomaisia tutkintoja ei arvosteta, vaan korkeankin koulutuksen saaneita uudelleenkoulutetaan palvelu- ja hoiva-aloille.

"Ei riitä, että meillä on vain bussikuskeja ja lähihoitajia. Aito yhdenvertaisuus tarkoittaisi, että siirtolaistaustaisia olisi eri aloilla ja erilaisissa töissä."

Miten kävi huutelijamiehen kanssa? Maryan marssi Itäkeskuksen poliisilaitokselle tekemään ilmoitusta kunnianloukkauksesta. Poliisi kertoi, että tällaista tapahtuu niin usein, ettei ilmoituksen tekeminen oikeastaan kannattaisi. Tekijää olisi jälkikäteen hankala selvittää, ja siksi tapaus jäisi todennäköisesti "pimeäksi".

Moni jättääkin ilmoituksen tekemättä, eivätkä tilastot siksi näytä koko totuutta.

Maryanin mielestä poliisi ei tunnista rasistista väkivaltaa vielä kovin hyvin.

"On paljon väkivaltaisia tekoja, jotka kohdistuvat siirtolaistaustaisiin. Usein näihin kuitenkin suhtaudutaan yksittäisinä tekoina, jotka johtuvat mielenterveys- ja päihdeongelmista."

"Jos on yhtään tiedostava ihminen, niin kyllä tällainen luo kipinän sille, että haluaa muuttaa maailmaa. Täällä kasvaa lapsia siihen ajatukseen, että he ovat alempiarvoisia."

Tästä syystä Abdulkarimista tuli järjestöaktiivi. Alkusyksystä hän oli mukana perustamassa rasismin vastaista Antirasismi X -verkostoa. Sen ensimmäinen tavoite on kirjoittaa maahanmuuttajanuorille opas, jossa neuvotaan, mitä tehdä, jos joutuu syrjityksi.

"En näe kansalaisaktivismia vaihtoehtona. Se on välttämättömyys, jos haluaa aidosti yhdenvertaisen yhteiskunnan."
Note to self: Älä avaa Tuomarin triidejä. Mielessä pyörii nyt vain ihmistuhatjalkaiset, paskan syöminen ja höpsähtäneet lääkärisedät.

Quote from: NaiNeN on Thu 25.07.2013 19:38:41 (UTC+0300)
Mie eilen mietin että mitäköhän tuommonen vankilapsykiatri sanois Tuomarista  :think:



Mustis

"Stockmann oli maahanmuuttaja. Han-suomalaiset kiakkoviaraat rikkoivat Tampereella hänen perustamansa kaupan ikkunoita ja osoittivat aggressiota hänen perustamaansa liiketoimintaa vastaan. Voidaanko kiakkoviaraat asettaa syytteeseen viharikoksesta?"

http://takkirauta.blogspot.fi/2013/12/paivan-mietelma.html

PerseVän VeREvvÄÄ!
:notworthy: :huraa: :notworthy:

Susey

#2115
Quote from: Mustis on Sun 08.12.2013 14:02:54 (UTC+0200)
"Stockmann oli maahanmuuttaja. Han-suomalaiset kiakkoviaraat rikkoivat Tampereella hänen perustamansa kaupan ikkunoita ja osoittivat aggressiota hänen perustamaansa liiketoimintaa vastaan. Voidaanko kiakkoviaraat asettaa syytteeseen viharikoksesta?"

http://takkirauta.blogspot.fi/2013/12/paivan-mietelma.html
No niin :psp:

Betonishamaani

Note to self: Älä avaa Tuomarin triidejä. Mielessä pyörii nyt vain ihmistuhatjalkaiset, paskan syöminen ja höpsähtäneet lääkärisedät.

Quote from: NaiNeN on Thu 25.07.2013 19:38:41 (UTC+0300)
Mie eilen mietin että mitäköhän tuommonen vankilapsykiatri sanois Tuomarista  :think:



Örtzi

Kyl siit kaffekermat saa, sano piika ku sonnia lypsi.


Señorita iCola

Menestykseen on kaksi sääntöä:
1. Älä koskaan paljasta kaikkea.

Rabies

 :lach:

Mutta kyllähän tuota Allah huumoria pitää oikeesti kahtoo et missä heittelee. Islamilaisilla kun on tunnetusti niin helvetin hyvä huumorintaju :psp: suomessa kyllä lauon, menkööt takas jos ei nappaa :psycho:
"Kylmä kahvi kaunistaa, mutta maha ei kestä sitä määrää minkä naama vaatisi."
"Kun järjen valo sammuu, muista sammuttaa myös ääni!"
"Jos ymmärrät kaiken, olet luultavasti käsittäny jotain väärin"

Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 356 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Verification:
Please leave this box empty:

What is the most visible color in our forum?:
What is the name of this forum?:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview