Liian tulenarka aihe, jotta sille omaa lankaa kannattaisi laittaa

Started by nyyyps, Sun 19.04.2009 22:56:12 (UTC+0300)

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.



Kastori


Kiljutron


IsoP

Make tea not love

Kiljutron

Käännytyksiä on sitten paljon vähemmän uutisissa. Viha myy lehtiä / klikkauksia  :popper:

IsoP

Tuo on kyllä totta  :jepso: Ei sillä mitään lehtiä myydä montako on käännytetty. Luulisin että kaikki Albanialaiset, entisen Jugoslavian alueelta tulevat ja muut riittävän vakailta alueilta tulevat käännytetään. Sitten varmaan osa Irakilaisistakaan ei lopulta saa turvapaikkaa.
Make tea not love

Örtzi

On vaan hemmetin hidasta ja kallista tuo touhu. Ja montakohan matkustaa esim. väärennetyllä Syyrian passilla..
Kyl siit kaffekermat saa, sano piika ku sonnia lypsi.


IsoP

Kallista se toki on. Muistaakseni EU:n piti päättää uusista alueista joista voidaan tehdä pikakäännytyksiä ja jos se hidastaisi noiden jokatapauksessa käännytettävien virtaa. Ja säästyis resursseja ettei tarvitse jo täällä olevillekaan tehdä raskaampia tutkimuksia.

Sinänsä Syyriasta ja monesta muustakin maasta tulee paljon ihan oikeasti sota paossa olevia, jotka ansaitsee turvapaikan.
Make tea not love

IsoP

Tuota väärennettyjen passien määrää ei tiedä kukaan, mutta kai niistä osa edes kärähtää. Seulovathan ne kuitenkin niinkin että paljastuu jos ei osaa oikeaa kieltä, tunne aluetta josta väittää tulevansa yms. että ei se kai pelkän passin varassakaan ole  :think:
Make tea not love

Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 356 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Verification:
Please leave this box empty:

What is the most visible color in our forum?:
What is the name of this forum?:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview