News:

Jätä aivosi narikkaan, ja astu peremmälle :moi:
Apachefoorumi ei vastaa narikkaan jätetyistä aatteista.

Main Menu

102 . .. ...

Started by artopaananen, Tue 10.03.2015 11:44:22 (UTC+0200)

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ledskukkuu

Parempi myöhään jos ei silloinkaan.

jta

2+2=5 kun käytetään erittäin suuria kakkosen arvoja. :yoppilas:

paavo


Ledskukkuu

Parempi myöhään jos ei silloinkaan.

paavo


artopaananen

Venäläiset öljyn etsijät Suomessa.
Itämeren öljykaasuvarantojen salainen kartoitus 2000 alussa

Kun Olkiluoto alueella olevat valtavat 600m-1700m syvyydessä olevat öljykaasuvarannot löydettiin Posivan koeporauksissa. Suomen valtio tilasi venäläiset Siperian öljykenttien tutkimusryhmät erikoisautoillaan luotaamaan löydetyt jättimäiset varannot. Tämä tapahtui sen jälkeen, kun GTK oli tehnyt 2 vuotta kokeitaan Olkiluoto alueen merialueen öljykaasuvarantojen kartoituksia.

Venäläisten ilmestyminen Eurajoen teille jäi käsittämättömän pienelle huomiolle. Ja erityisen kiinnostavaa onkin, että AINOAAKAAN dokumenttia ryhmän toiminnasta ei uskallettu julkaista. Ja kuten AINA. Ainoastaan Arton alkuperäiset valukuvat laitteistoistaan todistava. Miten tämä miljoonia maksanut erikoisryhmä kartoitti Itämerialtaan suunnattomia öljykaasuvarantoja.

Julkaisen tässä nyt vain malliksi ihan muutamia aitoja silloin kännykällä ottamiani dokumentointeja. Että ihmiset ylipäätään näkisivät mitä asian ympärillä paikalliset näkivät:

http://kuvapilvi.fi/k/yXpc.jpg


http://kuvapilvi.fi/k/yXpN.jpg


http://kuvapilvi.fi/k/yXp5.jpg


Kartoitus tehtiin usealla venäläisellä erikoisrekalla. Reitti alkoi Olkiluodon ydinvoimaloiden alueelta jatkuen aina 20km päähän ohi Vuojoen kartanon alueen. Kuvissa näkyvät lähinnä täristysauton lähettämiä viistokaikusignaaleja lukemaan jätettyjen mikrofoonien paikkoja ja laitteita.

Vain pieni ilmoitus Länsisuomi lehdessä ilmoitti tämän viikkoja kestäneen salatun urakan alkamiset. Kuvaaminen oli ankaran kovasti kiellettyä! Koska liipasinherkät venäläiset eivät halunneet suomalaisten kuvaavan heidän salaisia toimiaan maassamme! SUPO vahti tauotta kaikkea tiellä liikkujaa. Joten on täysin IHME, että ylipäätään dokumenttia kykenen vieläkin asiasta esittämään.
---------
Kaikki teksteissä esiintyvät väittämät, laskelmat ja päätelmät ovat AMATTIMAISTA 30v TVO/ASEA YDINALAN SISÄPIIRIN kokemuksen käsialaa.

Yhtenevälsyydet todelisten, dokumentoitujen tapahtumien, oikeiden matemaattisten kaavojen tai muiden todennettujan faktojen kanssa ovat niinikään TÄYSIN TOTTA.

paavo


Kastori

Quote from: artopaananen on Mon 15.06.2015 19:55:16 (UTC+0300)
Joten on täysin IHME, että ylipäätään dokumenttia kykenen vieläkin asiasta esittämään.
on kyllä ihme.. aivan kuin.. voisiko olla jopa.. että ketään ei kiinnosta..  :psp:

artopaananen

Seismisen mittauksen auto dokumentoituna väliin.

http://kuvapilvi.fi/k/yXWU.jpg


http://kuvapilvi.fi/k/yXW4.jpg


Posiva 7.7.2008 12.00

* Jahas ja SUPO alkaa soittaa suutaan heti. Etteivät Siperian öljynetsijät muka olisikaan mitanneet Olkiluodon öljykaasuesiintymissä? Tämä on perin tutusti heiltä outo hätävalhe. Joita olemme oppineet nettipoliiseilta kuulemaan. Laitankin ihan vaan "malliksi" pikkaisen silloista materiaalia enemmän esille.

Seismiset luotaukset alkavat Olkiluodon seudulla

Olkiluodon lähistöllä liikkuu heinäkuussa suuria mittausajonevoja, jotka hidastavat liikennettä. Posiva osallistuu Geologian tutkimuskeskuksen (GTK) mittavaan HIRE-luotaushankkeeseen, jossa tutkitaan kallioperää useiden kilometrien syvyydeltä. Olkiluoto lähialueineen on hankkeessa mukana yhtenä tutkimuskohteena. Tavoitteena on selvittää Olkiluodon kalliolohkoa rajaavien rakenteiden geologista luonnetta ja syvyysulottuvuutta. Tuloksia voidaan hyödyntää Posivan kalliomallinnuksessa.

Mittauksia tehdään Olkiluodossa sekä Sorkan, Hankkilan ja Linnamaan alueilla. Mittaukset alkavat viikolla 28 ja kestävät arviolta kaksi viikkoa. Mittausryhmän erikoisrakenteiset vibraattorikuorma-autot liikkuvat tieverkkoa pitkin lähettäen seismistä signaalia. Seismiset aallot rekisteröidään tienpenkalle asennetuilla tärinäilmaisimilla.

Mittauskalusto pysähtyy 25-50 metrin välein olevilla mittauspisteillä, joita kohdealueella on kaikkiaan 800. Yhdellä pisteellä mittaus kestää noin kolme minuuttia, joten kuorma-autot etenevät tiellä hyvin hitaasti. GTK:n kenttähenkilöstö ohjaa liikennettä mittausten yhteydessä. Työ tapahtuu päiväaikaan eikä siitä aiheudu haittaa maanomistajille, rakennuksille tai ympäristölle.

Tutkimushanke on osa Suomen ja Venäjän hallitusten välistä sopimusta, jolla Venäjä kuittaa entisen Neuvostoliiton aikaisia valtionvelkojaan Suomeen toimitettavilla tieteellisillä laitteilla ja tutkimuspalveluilla. Mittausurakasta vastaavat venäläiset valtionyhtiöt Machinoimport ja Vniigeofizika.
---
Niin kyseinen Siperiasta tänne lähetetty porukka EI MUUTA ETSIKKÄÄN KUIN ÖLJYÄ!

No toki löysivät myös kaasua valtavat määrät! Suiksi Venäjä nyt vaatikin Pyhäjoen merisotatukikohtansa varmistaakseen kiinnitykset näihin Maailman merkittävinpiin öljykaasuvarantoihin.

2008 Venäjä siis varmisti privatein mittauksinsa öljyt. Ja ei tästä mennyt kuin 5 vuotta, kun Venäjä tunkee jo poraamaan Itämerialtaan alueelle! Voidaan sanoa, että enemmän kuin NOPEAA toimintaa!
----------
Kaikki teksteissä esiintyvät väittämät, laskelmat ja päätelmät ovat AMATTIMAISTA 30v TVO/ASEA YDINALAN SISÄPIIRIN kokemuksen käsialaa.

Yhtenevälsyydet todelisten, dokumentoitujen tapahtumien, oikeiden matemaattisten kaavojen tai muiden todennettujan faktojen kanssa ovat niinikään TÄYSIN TOTTA.

Ledskukkuu

Väitätkö että olet itse tuon ekan kuvan ottanu? :psp:
Parempi myöhään jos ei silloinkaan.