News:

Apachefoorumi.net
Raikasta ja ravitsevaa sielunruokaa.

Main Menu

Iltapäivälehdet ja muut uutisotsikot vol. 9

Started by Señorita iCola, Tue 06.10.2015 17:12:13 (UTC+0300)

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ledskukkuu

Parempi myöhään jos ei silloinkaan.

=Juku=

Hassua, että noiden itsari-ihmisten pitää paasata aikeensa maailmalle.  :serlokkismoke:

Me first (rules of traffic)


nyyyps

Niinä hetkinä ei kyllä huomion hakeminen ole ensimmäisenä mielessä.
Niinhän ne on avannossa räpivät pilkkijätkin, niillä mitään hätää ole, huomion vuoksi kiljuvat.
Allekirjoitukset näkyvät jokaisen viestin tai yksityisviestin alla. Voit käyttää BBCodea ja hymiöitä allekirjoituksessasi.

=Juku=


Me first (rules of traffic)

maija

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201703072200081754_uu.shtml

Sakkoja.   :angry: Voi perkele tämän maan oikeuslaitosta :kerpele: olis voinut pahimmassa tapauksessa kuolla äiti ja vauva.


=Juku=

Olisiko 100 ministeriä sopiva määrä? Sata puolueaktiivia saisi ministerieläkkeen   :serlokkismoke:
Lapin kansa:
Sipilä: Olen joustava ministerien määrässä

Varmuudeksi tekstitiedostona
Spoiler

Sipilä: Olen joustava ministerien määrässä

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) sanoo tietävänsä, että jotkut ministerit ovat aika lujilla.

Lännen Media

Hallituksen ministerien määrän nostaminen näyttää mahdolliselta. Päätös voitaisiin todennäköisesti tehdä hallituksen puolivälineuvotteluissa huhtikuussa.

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) sanoi tiistaina eduskunnassa, että hän on tässä asiassa joustava. Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) ehdotti jo maanantaina, että hallitukseen tulisi jokaiselle puolueelle yksi ministeri lisää. Myös valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) on sitä mieltä, että olisi parempi, jos jokaisessa ministeriössä olisi vastuuministeri.

- Tästä on keskusteltu viimeeksi tammikuussa ja sitä ennen syyskuussa. Tiedän, että jotkut ministerit ovat aika lujilla, Sipilä sanoi.

Sipilän mukaan keskustelut ministerien määrän nostamisesta ovat lähteneet nimenomaan ministerien työtaakasta, ei muista lähtökohdista. Määrän nostaminen on noussut esille nyt, kun perussuomalaiset ovat vaihtamassa puheenjohtajaa ja puheenjohtajan tehtävät jättävä Timo Soini haluaisi jatkaa ulkoministerinä. Puheenjohtajaksi ehdolla oleva Sampo Terho (ps.) on ilmoittanut haluavansa painavan salkun, jos tulee valituksi.

Sipilä ei halunnut vastata kysymykseen voidaanko ministerien määrää nostaa, jos Jussi Halla-aho nousee perussuomalaisten puheenjohtajaksi. Halla-aho ei ole vielä ilmoittanut asettuuko hän ehdolle puheenjohtajaksi.

Valtiovarainministeri Orpon mukaan ministerien määrä ja heidän työmääränsä on ollut pitkään esillä, mutta mitään ei olla sovittu. Erittäin suuri työmäärä on ollut oikeus- ja työministeri Jari Lindströmillä (ps.) ja maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikaisella (kesk.)

- Asiaa ei ratkaista tässä, vaan niin, että hallituspuolueet keskustelevat keskenään ja pohtivat, mikä olisi hyvä ratkaisu, Orpo sanoi.

Hänen mukaansa ministerien määrän vähentämisellä ei ole saavutettu sellaisia hyötyjä kuin tavoiteltiin.

- Kyllä se olisi parempi, että jokaisessa ministeriössä olisi vastuuministeri. Pitää olla tasapainoista, jos jotakin muutetaan.
[close]

Me first (rules of traffic)

=Lutris=

Ennemmin huonoa huumoria kuin ei huumoria ollenkaan
Huonoa makua ja riman alituksia jo vuodesta 1964 lähtien
Paskan myivät
Paskaa huumoria jo vuodesta 1964

=Lutris=

^^ Sampo Terholle pitää saada ministerin paikka. Jussi Halla-ahon tapauksessa ministerinpaikkaa ei taida tulla  :pässi:
Ennemmin huonoa huumoria kuin ei huumoria ollenkaan
Huonoa makua ja riman alituksia jo vuodesta 1964 lähtien
Paskan myivät
Paskaa huumoria jo vuodesta 1964

Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 356 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Verification:
Please leave this box empty:

What is the name of this forum?:
What is the most visible color in our forum?:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview