Moottoripyöräkausi alkaa pian.

Started by Susey, Fri 02.03.2007 14:26:06 (UTC+0200)

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Örtzi

Quote from: -teme- on Thu 06.06.2013 09:26:59 (UTC+0300)
Quote from: Örtziksi takas on Thu 06.06.2013 09:23:36 (UTC+0300)
6.3 heppaa yhdessä 7900 Dolmarissa. Tiedä sitten, että voiko tuon kertoa suoraa, että 151.2 heppaa olis..  :think:

Isolohko. :psp:
79 cc per kone, 1896 kuutiota..  :jees:
Kyl siit kaffekermat saa, sano piika ku sonnia lypsi.


Jarre

http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/mepit+kaatamassa+moottoripyorien+katsastuspakon/201306431597

Noni, jotain hyötyä noistakin

QuoteMepit kaatamassa moottoripyörien katsastuspakon

Euroopan parlamentin liikennevaltiokunta näytti punaista valoa direktiiviesitykselle, joka olisi ulottanut pakolliset katsastukset myös moottoripyöriin ja mopoihin.

Euroopan komission esitys mopojen ja moottoripyörien katsastuspakosta törmäsi seinään Euroopan parlamentin liikennevaliokunnassa. Valiokunta päätti poistaa kiistellyn kohdan esityksestä äänestyksessään torstaina. Kukin jäsenmaa saisi tehdä päätöksen katsastuspakosta jatkossakin itse.

Esitys sisältyi komission tiekelpoisuuspakettiin, josta se antoi esityksensä viime kesänä.

Kaksipyöräisten katsastuspakon taustalla oli huoli liikenneturvallisuudesta. Komission mukaan moottoripyöräilijät ovat riskiryhmä, ja tekniset viat olivat syynä tai osasyynä kahdeksaan prosenttiin moottoripyöräonnettomuuksista.

Suomi kuuluu niihin 11 jäsenmaahan, joissa moottoripyörien ja mopojen katsastaminen ei ole pakollista.

Parlamentti äänestää kannastaan vielä täysistunnossa.

Carpe Natem

jem


Jarre

Kyllä siitä lieve rahastuksen maku tulis...  :think:
Tosin joku pidempi aikaväli ni olis ehkä paikallaankin mut tuntuis että kestää aika reippaasti että saavat ammattitaitoa tuossa jutussa hommattua ja ajaako joku nyt sit tosissaan niin huonokuntoisella pyörällä että katsastus olisi parantava asia... tuossa pakossahan olis se että autoissa porukka ajelis muuten ties millä paskalla missä ei jarrutkaan toimi mut mopolla sitä oma henki vaarantuu niin rajusti huonokuntoisella ajokilla ajaessa että en usko sen olevan niin merkittävää että katsastus sitä vahentäis....lähinnä ehkä e-merkittyjen valojen ja putkien käyttämiseen vaikuttais  :jees:
Carpe Natem

jem

parantais se ainakin mopojen kohdalla tilannetta, vähenis viritykset.

Donkey

Somelainen sataprosenttinen vika :psp:

I'll never leave you lonely,
I'll be there tryin' to grab and hold, yeah,
I'm not the nicest guy you know
- Lordi - Not the nicest guy -

Setä ei vittuile, setä neuvoo :psp:

Hakuna matata, motherfucker! :pokeri:
With all due respect, intercourse yourself.

Jarre

Quote from: jem on Thu 06.06.2013 17:32:09 (UTC+0300)
parantais se ainakin mopojen kohdalla tilannetta, vähenis viritykset.
Tuossa ei puhuttu mopoista, vaan moottoripyöristä. mopoja ei kai tuon jälkeen olis katsastettu siltikään. Ne kun on eri ajoneuvoluokassa kuin moottoripyörät  :think:
Carpe Natem

Lexa

Jarre, aiempaa kommentoidakseni, käsittelykoe ja inssiajobon nykyään kuulemma aina samassa kokonaisuudessa. Jos feilaa käsittelykokeen, joutuu uusimaan molemmat - jos vain inssin on käsittelykoe silti hyväksytty ja vain inssi pitää uusia. Näin kertoili opettaja toissapäivänä kurssilla :psp:
"Lexa on koko Apache foorumin nettipoliisien PÄÄLLIKKÖ!" -Arto Lauri

The future unknown, but is there ever time to find out...?

Like what I do? Buy me a beer!

Tule mukaan Apachefoorumin Discord-kanavalle!

Jarre

mut nei ei silti oo sama asia, näin pilkkua nusiakseni....  :yoppilas:
Carpe Natem

Lexa

"Lexa on koko Apache foorumin nettipoliisien PÄÄLLIKKÖ!" -Arto Lauri

The future unknown, but is there ever time to find out...?

Like what I do? Buy me a beer!

Tule mukaan Apachefoorumin Discord-kanavalle!

Quick Reply

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Verification:
Please leave this box empty:

What is the most visible color in our forum?:
What is the name of this forum?:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview