News:

Jätä aivosi narikkaan, ja astu peremmälle :moi:
Apachefoorumi ei vastaa narikkaan jätetyistä aatteista.

Main Menu

Suuri huumekeskustelu

Started by peter, Thu 03.07.2008 18:49:22 (UTC+0300)

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

PajakkiVasseli.com

Quote from: Hepskukkuu on Sat 12.04.2014 01:22:03 (UTC+0300)
Foorumi on kuin sima, kaikki käy osa on rusinoita ja passeli on vahingossa sekaan eksynyt luumu.... :think: :psp:

Kiljutron

#3541
En jaksanut katsoa kannabisiltaa. Näistä asioista en ole kuullut hyviä argumentteja pitkään aikaan  :kahvi:

Mielestäni kysymysten asettelukin on yleensä väärä. Pitäisi kysyä jotain sen tyylistä kuin "Onko hallituksella oikeus kieltää kannabiksen kotikäyttö?" Näen tuon asian osana laajempia yksilönvapauksia, joihin valtion ei pitäisi nykyiseen tyyliin puuttua  :jees:

nyyyps

Todellinen kysymys edelleenki on "mihin tuota edes tarvitaan", koska turha on turhaa.
Allekirjoitukset näkyvät jokaisen viestin tai yksityisviestin alla. Voit käyttää BBCodea ja hymiöitä allekirjoituksessasi.

Kiljutron

On paljon turhia asioita, joita valtio ei kiellä  :think:

Betonishamaani

Eilen Ylen TV2:n kannabisaiheisessa Ajankohtaisen kakkosen keskusteluohjelmassa mukana ollut opettaja Sirkka Linder, 65, sanoo saaneensa runsaasti yhteydenottoja tv-esiintymisensä jälkeen.

– Kun tulin illalla kotiin ja avasin tietokoneen katsoakseni ohjelman, niin ainakin sähköpostissa oli uusia Facebook-kaveritoivomuksia. Ilmeisesti joidenkin lehtien nettipalstoilla on myös ollut jotain, Linder sanoo Radio Novan Enbuske & Linnanahde Crew -ohjelman haastattelussa.

Erityisesti katsojien mieleen jäi, kun Linder vertasi kannabiksen polttamisesta saamaansa nautintoa murtomaahiihtoon. Sirkka Linder on ammatiltaan opettaja, tosin hänellä on työuraa jäljellä enää pari kuukautta ennen eläkkeelle jäämistä.

– Jo päivää ennen tv-esiintymistä kerroin työnantajalle rehellisesti, että olen menossa ohjelmaan. Vastausta en ole vielä saanut, hän kertoo.

Linder korostaa, että hän on jo useiden vuosien ajan opettanut nuoria, tällä hetkellä jo aikuisia ihmisiä, siis ei lapsia.

Aineen hankkiminen vaikeaa
Eilisessä ohjelmassa ei juuri käsitelty sitä, mistä jo eläkeiän kynnyksellä oleva Linder hankkii käyttämänsä kannabiksen.

– Se on sillä lailla, että saa jostain vihiä ja kyselemällä hiukan tuttavan tuttavilta. Ei minulla ole lähimmässä ystäväpiirissä ketään, joka käyttää, eli kyllä se on hieman sattumavaraista. Hankkiminen on välillä hankalaa. Pitäisi olla joku luottohenkilö, Linder sanoo.

Häntä ei pelota, että esimerkiksi poliisi kiinnostuisi hänen harrastuksestaan, vaikka kannabis on totta kai laitonta.

– Sen kun tulee vaan, Linder naurahtaa kysymykseen.

Linder kertoo polttavansa kannabiksensa piipussa. Yleensä hän polttaa juhlistaakseen jotain erityistä tapahtumaa, siis samaan tapaan kuin suomalaiset yleensä juhlivat juomalla alkoholia.

– Esimerkiksi jos on joku hyvä konsertti, niin kannabis vahvistaa sitä kokemusta, niin kuin muitakin aistielämyksiä. Ne saavat ikään kuin enemmän syvyyttä, hän kertoo.

Linder sanoi poltelleensa kannabista 1970-luvulta saakka säännöllisesti, noin kerran kolmessa tai neljässä viikossa. Hän ei usko, että eläkkeen myötä lisääntyvä oma aika lisäisi käyttöä.

– Vaikka minulla on ollut pitkät lomat, niin en minä ole lomillakaan poltellut sen enempää kuin muulloinkaan.
Note to self: Älä avaa Tuomarin triidejä. Mielessä pyörii nyt vain ihmistuhatjalkaiset, paskan syöminen ja höpsähtäneet lääkärisedät.

Quote from: NaiNeN on Thu 25.07.2013 19:38:41 (UTC+0300)
Mie eilen mietin että mitäköhän tuommonen vankilapsykiatri sanois Tuomarista  :think:



Kiljutron

http://olutverkko.wordpress.com/2014/03/05/alkoholivero-tuotti-valtiolle-93-miljoonaa-arvioitua-vahemman-vuonna-2013/



Ompas jännä tilasto. Tuossa kuvassa mikään käyrä ei oikein korreloi veronkorotusten kanssa.  ::tuplao Tuon perusteella virontuontikin johtuu jostain ihan muista tekijöistä kuin veronkorotuksista.  :think:

Kiljutron

Tai siis virontuonnin kasvu johtuu enemmän jostain muista tekijöistä kuin veronkorotuksista  :crazy:

=Lutris=

Ennemmin huonoa huumoria kuin ei huumoria ollenkaan
Huonoa makua ja riman alituksia jo vuodesta 1964 lähtien
Paskan myivät
Paskaa huumoria jo vuodesta 1964

Betonishamaani

Itseäkin nauratti, ennenkun selvisi että sillä on ms-tauti :|
Note to self: Älä avaa Tuomarin triidejä. Mielessä pyörii nyt vain ihmistuhatjalkaiset, paskan syöminen ja höpsähtäneet lääkärisedät.

Quote from: NaiNeN on Thu 25.07.2013 19:38:41 (UTC+0300)
Mie eilen mietin että mitäköhän tuommonen vankilapsykiatri sanois Tuomarista  :think:



=Lutris=

Ennemmin huonoa huumoria kuin ei huumoria ollenkaan
Huonoa makua ja riman alituksia jo vuodesta 1964 lähtien
Paskan myivät
Paskaa huumoria jo vuodesta 1964

Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 356 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Verification:
Please leave this box empty:

What is the name of this forum?:
What is the most visible color in our forum?:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview