Tuli tässä vaan jo aikasemmin mieleen että tälläisen tänne aloitan kun lueskelin tuossa juuri kaaoksen ruhtinaat kirjaa, joka kertoo (lähinnä norjalaisen) black metallin tarinaa.
Muistelin aiemmin jossain triidissä kun oli juttua juurikin siitä että mitä voi kutsua bläkiksi ja mitä ei, mihin se raja vedetään. Jotkut väittä väittävät että sanoma sen määrää, jotkut yhdistävät siihen kaupallisuuden.
Mielipide kysymyksiähän nää kaikki melkeimpä nykyään on. Esim. Burzum, Varg Vikernesin oma pikku one man band, moni sanoo sitä bläkiksi, jopa vikernes aluksi, nykyään Vikernes ihte sanoutuu irti kaikesta bläkkiin liittyvästä.
Eipä tuota voi ainakaan kuuntelija sanoa, onko joku esim black-,death- vai pakana metallia.
Ilmeisemmin se genretys on vaan jätettävä artistin itse kerrottavaksi.
Aina voi väittää että "Deathin ja Blackin erottaa ihan selvästi lyriikasta!", ite oon taas vahvasti eri mieltä. Miten esim Deicide on Death-metallia eikä Bläkkiä, jos lyriikoista katotaan.
Oho.. Riitelen itteni kanssa.
