News:

Jätä aivosi narikkaan, ja astu peremmälle :moi:
Apachefoorumi ei vastaa narikkaan jätetyistä aatteista.

Main Menu

***Vesi on KAIKKI!

Started by TV:stä tuttu Arto., Fri 01.05.2009 19:33:20 (UTC+0300)

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Arto vol.2

Wohoo!!

Tämän tason MEGAuutisia , täytyy sanoa e n  ole kyllä aiemmin läpi päässeenä lehdistöissämme nähnyt. Täytyy sanoa, että hattua nostan ja syvään kumarran. Sille joka tällaisten materiaalien julkituontiin kykenee. Nykyisessä ydinrikollisten vartioterrorismin synkimmällä keskiajallamme: :bonjour: :bonjour:
http://kuvapilvi.fi/k/YBr8.jpg
1955 A. Einstein. Ydinvoimaloitten neutronipäästöt tappaa ensin mehiläiset ja sen perään käyttäjänsä!

Cesium

Hassu huumorikirjotus  : :jippii: :huraa:  :psycho:

No jos vastaisit kysymykseen?

Arto vol.2



PS. HETI kun tuo mainiosti kirjoitettu journalistinen uutinen alkoi levitä lehdistöön. Tuli Suomen ydinturvan poliisivoimien keskiraskas ydinrikollisten lähettämä helikopteri suoraan Olkiluodosta. Talomme päälle riehumaan ja varoituksiaan latelemaan! Eli miettikääs tosiaan. . .m i k s i  periaatteessa "arkinen lehtikirjoitus" kirvoittaa näin julkaistuna massiiviset, hyperventiloidut ydinvaltiorikollisten avoimet uhkainvaasiot kotiimme. Ilmestymisensä päivänä kello 11:25. Jossei mitä jutussa on kerrottu ole mitä tarkimmin tiedossa, oikeaksi todettu ja alleviivattu näin dokumentoituneena.
                      ------------

Mikä menossa Japani?

Tshernobylin ydintiedottamista pidettiin aikanaan, ja nyt näemme täysin aiheetta huonosti hoidettuna ja salailevana. Koska silloinen CCCP järjestelmä oli mitä oli. Nyt kuitenkin Japanin 3.11 ydinonnettomuus on valovuosia h u o n o m m i n tiedotettuna. Viikkoon 17.2011 tultaessa. Japanissa tehtiin kolminkertainen sotilaallinen, poliisioffensiivi. Jolla k a i k k i  Fugushiman ympäristöjen talot tyhjennettiin väkivalloin ja asein. Nyt tilanne on sotatilassa. Jossa kuulema yksikään ihmissielu ei mene Fugushimaan, tai siitä pois. Keskeinen kysymys m i k s i?

Onnekseni minulla on vastauksiini antaa muutamia selkeitä johtolankoja. Ennen tietomotitustaan Japanin hallitus kertoi romuttavansa jatkossa ainakin 6kpl ydinreaktoreita kivijalkaan. Uutisointinsa ei kertonut missä. Koska mm. Fugushimassa oli vielä silloin kiinailmiössä reaktorit 1, 2, 3. Mutta 4, 5, 6 väitettiin olevan ehyinä ja kunnossa, joskin ongelmallisia. Mutta tämä 60km saartorengas koskee näitä kaikkia. Eräs keskeinen vinkki oli nimenomaan Fugushiman No:4 reaktorin mystinen sisäisen lämpötilansa tuplautuminen päivässä. Jota viimeisissä Yotube videoinneissa suuresti kummasteltiin. Erityisesti minne voimalaitoksen tuhannet vesitonnit olivat mystisesti kadonneet? Hyvin samoihin aikoihin Japanin hallitus oli myöntänyt, etteivät enää yksinkertaisesti kykene hallitsemaan jatkuvasti lisävesiä vaativien lukuisten ongelmareaktorien tilannettaan.

Tähän oli kolmisen keskeistä pääsyytä. A/ Ydintöissään oleville henkilöille oli taistelussaan säteilykertymät kohonnut kestämättömän suuriksi. B/ Ydinvoimaloihin ruiskutettu ja kertynyt vesi oli alkanut muuntautua jatkuvasta säteilykertymistään tappaviksi deuteriumien, tritiumien vetyisotoopeiksi. Kiinteytyviksi natriumsuolakasoiksi. C/ Lisäksi säteilyeroosiot olivat seuloiksi muuttaneet keskeisimmät reaktorien suojarakenteet. Ja n. 30m korkeudella ilmassa roikkuvien ydinjätealtaitten ja reaktorien materiaalit samoin. Tilaan jossa kaikki romahtaisi vesijäähdytysruiskuttajat tappaen. Jotain oli pakko tehdä ja pian!

Japanin hallitus oli hyväksyttänyt IAEA:n ydinvastuullisilla keskeisen Tshernobylmäisen tavan katkaista ydintuhokierre edes kosmeettisesti. Idea oli mitä makaaberein. Huippu vaarallinen. Lisäksi sitä EI ole koskaan edes uskallettu demota. Tshernobilin opein keskeinen lähtökohta, ettei kiinailmiöivää reaktorisulaa s a a  peittää lyijyn kaltaisilla aineilla. Koska lyijy alkaa pian säteilyä imien ja varastoiden säteillä jopa uraanisulaa pahemmin. Lisäksi lisäpaino uhkasi puristaa uraanisulan kriittiseksi räjähtäväksi fissiopommiksi.
                     ------

Mitä Japani nyt tekee?

A/ Kaikki todistajat ja siviilit, jotka kuvasivat Yotubeihin reaaliaikaista Fugushiman tapahtumia haluttiin valtion sotatoimin pois todistamasta mihin paniikkiin edetessä ryhdytään hyperuhkarohkeasti nyttemmin.
B/ Voimaloita jo kuukausiluokan vesijäähdytelleet ihmiset ensitöikseen poistetaan. Reaktorien annetaan kiehuttaa jäljellä olevat tritiumiset vetensä, voimistua huumaavan rajun + 3 000 C kiinailmiön sulamassaansa. Tämä koskee ainakin reaktoreita No. 4, 5, ja 6. Lisäksi, mikä kuulostaa entistä uskomattomalta. Niin voimaloitten 2009 täyttöjensä MOX Pu-239 perustaiset hallitsemattomat 7kpl ydinjäteallasta niin ikään päästetään kuivumaan parhaillaan. Usutetaan sulattamaan itsensä plutoniumlaavana tiensä 30m korkeuksistaan maan pintaan asti!

Kuvitelkaa mikä tilanne! Uutisissa maailmalle EI anneta rivin riviä k o k o  etenevästä katastrofista. Jopa USA:n ja EU:n satelliittikuvia sensuroidaan yhteiskäskyin. Tätä kirjoittaessani Fugushiman 4 reraktori on räjähtelemässä. Vieressään olevat satojen tuhansien tonnien ydinjätteen plutoniumaltaat palavat ikävän hillittömästi. Valuttaen valtavia tappavia laavakuurojaan Japanin Äitimaan poveen. Kymmenien kilometrin päässäkin taustasäteilyjen tasot nousevat pilviin! Sulaa palavaa plutoniumtonnistoa mätkitään maailman aggressiivisimpaan, epävakaimpaan Japanin tektoniikkasaumaan. Tshernobylin reaktorisula on jo kuulema 20m syvyydessä. Fugushiman plutoniumpolttoaine on Tshernoa 1 000- kertaa agressiivisempana ottamassa jotain v a l l a n muuta mittasuhteitaan. Suuunnarton pelko on, että sulat yhtyessään räjähtelevät fissiopommeina. Eikä tässäkään helvetin esikartanoissaan kuin alkupaloiksi.

Tshernossa sulasi "vain" 100t arkista uraania. Ilmaan lensi 800kg uraanipolttoainetta. Nyt Fugushimassa porautetaan ja räjäytetään maan sisuksiin uskomattomat arviotiedoin. 5 000 000kg plutoniummassat. Jo näin luokkaa 50- Tshernobiliä. Mutta nyt tekijäaineenaan 1 000- kertaa aggressiivisempana voidaan syystä puhua jopa 50 000 Tshernobylin "säteilytehokuormista!" Montako kymmentä tonnia plutoniumia ionisoituu kiinni parhaillaan elämämme ylläpitämään yhteiseen ilmakehäämme? Ydinalan päärikollisjärjestölle IAEA:lle sellaiset joutavat yksityiskohdat eivät luonnollisesti paina yhtään mitään. USA:n johdolla parhaillaan etenevä ydinrikos ihmiskuntaamme vastaan eteneekin 100 % sotilastietosuojelussaan. Pian koittaa aika, jonka jälkeen lasketaan kymmenissä, sadoissa miljoonissa ydinuhrilukuja. Tämän tietäen IAEA kaltaiset haluaa tehdä kaikkensa, ettei m i t ä ä n dokumentaatiota seuraavien kuukausien aikana maan poveen satoihin metreihinsä porautettavien reaktorisulien liikkeistä tallennu julkisuuteen.

Hetkessä säteilyeroosioiden pulveroimastaan 6kpl reaktorista ja 7 kpl plutoniumjätealtaista ei tule jäämään jäljelle kuin tappava kasa pulveroitua voimalaraatoa. Maahan jää suunnattomat avokuilut syvemmälle maan poveen kuin osataan edes kuvitella. IAEA  e i  tule näitä vuosikymmenet säteilykaasujaan puskevia vähintään 6kpl ikisäteilytulivuoriaukkojaan katumaan.  Päälle hommataan vain Tshernosta tuttu vuotavan haperat betonisarkofagit. Vuosikymmenet tästä ydinkulttuurimme ikuisen tulen savuavasta aukosta tupruttelee tonneittain kaasumaisia tappavia ydinsäteilytaustakasvatuspäästöjä. Lehdistön hallinta on tässä keskeisintä. Poissa silmistä, poissa mielistä. Ja jatkossa kaikki vastaavat ydinvoimalat halutaan "loppusijoittaa" näin. Koska kiinailmiöön päästämisestä tulee jatkovuosina huikeasti salaisinta dataa maan päälle. Yksi on jo nyt varmaa. Tshernobilin 4, 5 miljoonan säteilyuhrien määrä tulee saamaan veriropsien nollia peräänsä!
                 --
   
PS: T&R. UutisetSoili Semkina, 11:21 Fukushimassa säteilee ennätyksellisen paljon

Säteilyarvot nousivat Fukushiman Dai-ichi-voimalassa korkeimmilleen sitten ydinvoimalakriisin käynnistymisen. Asiasta kertoo uutistoimisto Bloomberg. Robotit mittasivat reaktori 1:n säteilyä, joka oli noussut 1 120 milliseverttiin tunnissa, Junichi Matsumoto, voimalan omistavan Tokyo Electric Powerin (Tepco) pääjohtaja, kertoo.
Määrä on yli neljä kertaa sen, mihin työntekijöille on sallittu vuosittain altistua. Tepco suunnitteli aiemmin reaktori 1:n varsinaisen suojarakennuksen kastelua vedellä nopeuttaakseen reaktorin hätäjäähdytystä. Tepco joutuu ehkä muuttamaan suunnitelmiaan. "Tepcon on selvitettävä korkean säteilyn lähde. Jos se on peräisin saastuneesta vedestä joka vuotaa reaktorin sisältä, Tepcon ns. vesihauta voi vaarantua, sillä varsinaisen suojarakennuksen peittäminen vedellä voi lisätä säteilyä rakennuksessa", Kioton yliopiston ydinvoimatekniikan professori Hironobu Unesaki sanoo.

1955 A. Einstein. Ydinvoimaloitten neutronipäästöt tappaa ensin mehiläiset ja sen perään käyttäjänsä!

Kumimuna

Horatsu MauMau ::lsmoke

jem


IsoPahaJolppi

 :jippii: Hiton hyvin se tuohon mun esittämään kysymykseen vastasi.

ARTOOOOOO!!!!!

Olet mätkinyt tuota tsunamijuttua pitkinpoikin, mutta viitsisitkö hiukan selventä tuota mainintaa pohjois-atlantilla tapahtuneista tsunamituhoista vuosina 2011 ja 2004, kun en nyt näin äkkiseltään muista, että olisi uutisissa pahemmin niistä mainittu.....
Minä tiedän kaiken, ja jos en jotain tietäisi niin se olisi tarpeetonta triviaa.
Esimerkki väitteeseen: Ford on järjettömän hieno Auto
Tästä kun lähdetään, niin vedetään sellaiset jatkot firman piikkiin ettei omalla kustannuksella tarvii muuta kun oksentaa -Rak.mest. paaluttajaspesialisti Timo Harjakainen

Arto vol.2



**Erittäin mielenkintoinen kooste.
Yksi erittäin mielenkiintoinen yksityiskohta. Jossa Japanin ydinalan johtaja kertoo, että Fugushimassa käytetty MOX paska EI SAMMU! Ei kuulema edes ydijätealtaassaan!
- Kysymys kuuluukin montako tällaisella paskalla ladattua tikittävän aikapommina Arevan voimalaa maailmalla nyt sitten JO ON??? Onko esim. TVO, Loviisa ladanneet sisuksiinsa tällaisen pommin. Ainakin Saksassa (10) 7kpl tällaista oli ja pysäytettiin paniikissa. Pysähtyvätkö nekään kunnolla. Montako muuta?
             --------------

Kooste Fugushima.

*Löytyi tällainen koosteraportointi. Tarkemmin en tiedä kenen toimittama, mutta hyvin on mielenkiintoista materiaalia ja vielä suomeksi. Eli ensin pääsaitin osoitteisto:

http://erilainen.wordpress.com/
                      --

** Sensorit runtelevat systemaattisesti tätäkin sivustoa. Kukin voi päätellä vaikka tätä esiinottoa:

"Katso Youtubesta uraania, plutoniumia jne (mox) sisältävän kolmosreaktorin räjähdykset (4kpl); (video 54 sekuntia) – Huom. äänenvoimakkuus nostettu ettäs kuulisit sen ite...

** Kyse on klassiseksi fissiopommiräjähdykseksi ammattipiirissä tosiaan todistetun Fugushima No:3 räjähdyspilvivideosta. . .Ja kas kummaa kun koetin videota startata IAEA/ CIA tyly viesti:

"Upottaminen poistettu käytöstä pyynnöstä. Katso YouTubessa"
_____________________________________________________________

**Kyllähän näitä toki katsoisikin. Jossei USA:n IAEA- poliisit poistaisi systemaattisesti juttuja joita ydinrikollisten toimista toilaillaan maamme tuhoksi. . . No onneksi sentään k a i k k i jutut eivät ole amputoituneet SUPO:n toimena. . .
                       --

Esim. Fukushima Daichii'n kolmos plutoniumreaktorin sauvojen ilmoitettu uraanin paino 133.000kg. Tästä puolet (61tonnia) on nk. mox plutoniumsauvoja  UO2,UO2-Gd2O3 36kpl. Tämä on jo taivaalle pölähtänyt määrä, STUKille 'harmiton aine' – josta kuitenkin pitää raportoida IAEA:lle jo yhden milligramman 'vuodosta'. (Nyt taivaalle on lähtenyt Daichii'n 61.000.000.000milligrammaa plus (?joko) Daini'n 30.000.000.000 milligrammaa – milloin tulee nk 'ilmoitus'?).
- Polttoaineasetelmat (ainakin) Daichii no.3 sekä Daini no.2:  Sauvat =Rod Array 8 *8; Kappalemäärä     62
- Reaktoriydin: Aktiiviosan korkeus 3.7m; Halkaisija     4.7m
Uraanipaino 133 t, Höyrynpaine  70 kg/cm2g; Höyrynlämpötila +286C
- Sauvassa oleva PELLETTI

**(En ydinalan ammarrilaisena ole i k i n ä  kuullut näin rajuista "siviilireaktorien" fissiopolttoainepitoisuuskertymistä! Juu USA:n sotilassukellusveneissä on 25% uraanipolttoainepitoisuudet. Eli mahdollista teknisesti toki on. Mutta JOS tästä suoraan lasketaan fissioivien polttoaineiden osuudeksi u s k o m a t t o m a t  9% on kyse s u o r a a n  niineen fissiopommina räjähtelemään raketuistaan, pystyvistä pitoisuuksista! Ilmankos Japanin hallitus heitti h e t i  pyyhkeen kehään, kun tiesi räjähtävän käsiinsä. Eikä asiaa ole hiiskuttu missään, eikä lainkaan. Tosiaaan mm. Risto isometsän mukaan täysin suoraan räjähtämään fissioina olevien pitoisuuksien räikeä ylitys. No katsokaa itse:)

Rikastusaste 3.0wt% 235U; Gd Plutoniumrikastus alle 6 wt%; Koko 10×10.3 mm
___________________________________________________________________________

- Zirkonium sauvat (putki), Zry-2 (Zr-lining)
Halkaisija 12.3 mm; Seinämävahvuus 0.86mm (Zr-lining 1.0mm); Sauvassa on pellettejä 3.7m 'pino'
- Koko sauva-asetelman pituus (kahvoineen): 4,5m, paino n. 192kg.

Fukushima Daini'n kakkosreaktori, myös plutonium (mox) tsunamireaktori; siinä mox sisältö vain puolet edellisestä. Daichii reaktorit (6kpl) käynnistettiin 1970-luvulla, Daini (4kpl) 80-luvulla.
                       ------

LUETTELO tiedossa olevista itärannikon  'tsunami' reaktoreista:
Luettelo Pohjoisesta Etelään, rannikolla:


- Tomari 1,2,3, Hokkaidon saari
- Ohma, J-Power, rakenteilla 2014, mox
- Higashidori (Yksi toiminnassa, 3 rakenteilla)
- Rokkasho, Uraanin rikastulaitos, (Tsunami tuhon jälkeen diesel generaattorien varassa)
- Onagawa, 3 reaktoria, ydinjätealtaita 3-9 (Huom. Onagawan kaupunkia 'ei enää ole'... 15.3 tulipaloja, hälytystila – sitten uutispimennys) voisi olla max 4800 tonnia jätettä
- Namie Odaka (Rakenteilla, Fukushima ? )
- Fukushima Daichii, 6 reaktoria, 7-20 ydinjäteallasta. Tokio Electric ilmoittaa sisällöksi 2100 tonnia + 1200 tonnia; Todellinen sisältö voisi olla maksimissaan 9600 tonnia radioktiivista jätettä.
- Fukushima Daini, 4 reaktoria, altaita 4-12, voisi olla 6400 tonnia jätettä
- Tokai 3 reaktoria, altaita 3-9 (lähimpänä Tokiota) voisi olla 4800 tonnia jätettä
- Tokai GCR: "Tutkimusreaktoreita"; JRR-1No.1, sulj.), JRR-2, sulj., JRR-3, JRR-4, JPDR (Japan Power Demonstration Reactor, sulj.)
- Hamaoka 4 reaktoria[/b] altaita 4-12 (Tokion eteläpuolella) voisi olla 6400 tonnia jätettä

Maximissaan tsunami-varastoissa voisi siis olla 320.000 tonnia jätettä! Todellinen luku on varmasti SALATTU ja pienempi. Chernobylin reaktorista levisi taivaalle arvioiden mukaan 30-60 tonnia polttoainetta. Asiantuntijoiden mukaan käytetyn polttoaineen säteilyarvo eli vaarallisuus ihmiselle on sama tai jopa (!?) suurempi kuin käyttämättömän polttoaineen; selvityksen mukaan kuiville päässyt varasto kiehuu todennäköisesti taivaalle sytyttäen väkisin lähi reaktorit/varastotkin. Pahin skenario jossa kaikki cesium-137, strontium-90, iodine-129, ja plutonium-239 leijuu taivaille: 2000x Chernobyl.

Ylläolevan maximi-arvion perusta: yhdessä reaktorissa syntyy vuodessa 20-40 tonnia ydinjätettä joka kerrottuna käyttöiällä 40 vuotta, voi merkitä maksimissaan 1600 tonnia radioaktiivista ydinjätettä reaktoria kohden.

Brookhaven National Laboratory 1997 raportti U.S. Nuclear Regulatory Commissiolle arvioi yhden ydinjätealtaan täystuhon kustannuksiksi $700mrd dollaria (2011 kustannustaso). Tässä Japanin tuholeikissä mukana on 20-60 allasta...

Ylläoleva tieto pitäisi olla kaikille vapaasti saatavilla; nyt suurin osa ylläolevista perustuu kaikkialta keräiltyihin tietoihin, niistä arvioimalla ja vertaamalla. Japanin yakuza-hallintomalli (mafia) onkin vielä pimeäpi kuin STUKilla – ja täyden salauksen päälle valehtelee minkä kerkiää. Paras esimerkki tästä on täysi hiljaisuus Onagawan jne kohdalla. Tokio Electric johtajia onkin väärennösten ja valheiden takia  saanut kahteen kertaan potkut kymmenen vuoden sisään.
                --------------

Isotoopeista

Media on ohjelmoitu keskittymään yksinomaan radioaktiiviseen jodiin ja sen 8vrk puoliintumisaikaan; tutkija Richard Miller vaati jo kymmenen vuotta sitten muiden paljon tärkeämpien hiukkasten ja seuraksien tutkimista. Hän sanoi että täysin tutkimattomia ovat monikertaisesti pahemmat hiukkaset, esim.: Be7,Au198, Au199, Mn54, Co60, Fe59, Ag109, Nb95, Nb95m, Sr89, Sr90, Y90, Y91, Pb103, U239, U240, Am241, Cm242, Zr95, Rh106-Ru106, Ce144-Pr144, I-130, I-132, I133, I135, Na24 and Tb161.' Raskaammat radioaktiiviset metallit: Americium-243/241, Plutonium-244/240/239/238 ja Uranium-235/234 ovat näistä pitkään aktiivisia (10 – 6500 vuotta). Yleisimpiä ovat carbon-14, cesium-137, zirconium-94, ruthenium-106, strontium-90, cerium-144, iodine-131.
               ----------------

NYTimes tilannekatsaus 21.03.2011

...kylmästi unohtaen kaikki muut +20 Tsunami-reaktoria, raportti keskittyy (!?) vain yhteen.

1 Fukushima Daichii Reaktori 1 ulompi rakennus hajalla, osittainen sulaminen. 400 fuel assemblies, pool 292
Reaktorissa 76 tonnia + jäteallas 56 tonnia = 132 t
2 Fukushima Daichii Reaktori 2 osittainen sulaminen, reaktoriallas vialla, 548 fuel assemblies, pool 587.
Reaktorissa 104 tonnia + jäteallas 112 tonnia = 216 t
3 Fukushima Daichii Reaktori 3 uranium, plutonium,  reaktoriallas vialla, jäteallas kuiva , 548 fuel assemblies, pool 514.
Reaktorissa 104 tonnia + jäteallas 98 tonnia = 202 t
4 Fukushima Daichii Reaktori 4 jäteallas kuiva, räjähdys ja tulipalo. 548 tankoa poistettu, nyt jätealtaassa yht 1,479
Reaktorissa 0 tonnia + jäteallas 281 tonnia = 281 t
5 Fukushima Daichii Reaktori 5 suljettuna, ei vialla mutta ilman jäähdytystä viikon verran.  548 fuel assemblies, pool 826.
Reaktorissa 104 tonnia + 157 jäteallas tonnia = 261 t
6 Fukushima Daichii Reaktori 6 suljettuna, ei vialla mutta ilman jäähdytystä viikon verran. 764 fuel assemblies, pool 1,136
Reaktorissa 145 tonnia + jäteallas 216 tonnia = 361 t
Reaktorit 1-6 = Yht 1453 tonnia ... Pidän näitä NYTimesin lukuja epäluotettavan alhaisina koska Tokio Electric ilmoitti aiemmin sisällöksi 2100 tonnia + 1200 tonnia...

Laskennallinen maksimi: jos kulutus 40 tonnia vuosi, 6 reaktoria, 40 vuotta = n. 360.000 tonnia ydinmateriaalia. Aika suuri ero ... Missä lie totuus? Liekö merkitystä; soppa on hyvä ja sitä on 'riittävästi'.
21.03.2011 www.nytimes.com/interactive/2011/03/16/world/asia/reactors-status.html
               --
Tämä ylläoleva AP:n kuva ei ehdottomasti ole Fukushima Daichiista vaan Fukushima DAINIsta, 10-15km etelään. Vain Fukushima DAINIssa on nelitötsäinen savupiippu pohjoispuolella... Siellä siis ovat betonipalkit lennelleet ja katot halkeilleet. Ilmankos viikko sitten (katso ylempää) uutisteksteissä oli omituinen maininta höyrypilvestä (tietenkin vaaraton) Daichii'sta etelään... No tässäpä syy selvisi: petosten peijaiset ja kansain säteilytys menossa
              ---------------

Osa II

Esitys kammottavinen tuloksineen laitettiin nettiin, pian esitelmästä poistui Arevan nimi ja tekijän, Matthias Braun'in nimi. Sitten koko 30 sliden esitelmä 'katosi'. Kyselyyn miksi, Arevan puhemies Jarret Adams sanoi että tämä ei ollut virallinen dokumentti.

Esitelmässään Tri Hansen totesi: "selvästikin todistamme modernin aikakauden suurinta tuhoa. Japanilaiset toimivat täysin sokeana, (?kahdenkymmenen) tsunamireaktorin ytimeen ei ole pääsyä eikä niiden tilasta mitään tietoa..."

Esitelmä antoi Fukushima daichii neljän reaktorin tapahtumaketjun alkuvaiheet tyyliin isku-iskun jälkeen: Sen mukaan jäähdytysvesi laski ja vain 1/3 sauvoista oli enää veden peitossa. Siinä vaiheessa niiden lämpötila kohosi 2700C asteeseen. Teräs ja Zirconium kuoret ja sauvojen tukirakenteet sulivat. Eräässä kuvassa oli piirros sulaneesta massasta ja kuinka se valui reaktorialtaan läpi maahan ja fission tuotteet levisivät veteen ja ilmakehään.... www nytimes.com/2011/04/03/science/03meltdown.html?pagewanted=2&ref=asia

4.4.2011 Kalifornian sadeveden säteily ylittää 181-kertaisesti juomaveden sallitun arvon.

NILU Xenon -simulaatio 4.4.2011
Mittaus 23.03.2011 USA California University of Berkeley kampuksen katolta, sadeveden pitoisuudet 181x juomaveden kelpoisuusrajan. Nämä pilvet ovat olleet koko pohjoisen pallonpuoliskon yllä kohta jo 2 vko:
             --
IAEA ohjeiden mukaan 1milligramma (!) mox-plutonium päästö on ilmoitettava järjestölle yleisön varoittamiseksi. Sen säteilyvoimakkuus on miljoona kertaa pahempi kuin 'tavallisen' ydinvoimalaitoksen esim. ytimen sulamisessa ilmakehään pääsevä ydinsaastutus. Tätä ainetta on tonneittain sekä jo taivaalle räjähtäneessä Fukusihima Daichii 3-reaktorissa että  Fukushima Daini'n  2-reaktorissa (Mox; UO2,UO2-Gd2O3). Kaikki Fukushiman kymmenen reaktoria myös tsunamisukeltaneita.
               --
6.04.2011 USAssa epäillään laajaa uhkaa Fukushimasta: Salainen hallituksen dokumentti osoittaa että pätkiä ydinpolttoainesauvoista sinkoutui kilometrien päähän räjähdyksissä. (Plutonium reaktori 3:sen räjähdyssarja oli kovin ja kohosi selvästi korkealle ilmakehään.
               --
7.04.2011 Professor Akira Hiroshi Koide, Kyoto University's Research Reactor Institute: "Fukushima Daichii ydinlaitos ei ota pysähtyäkseen. Minun pitää perua optimismini. Uskoimme että reaktorit, uraanifissio, voidaan pysäyttää (tätä turvallista ydinenergiaa meille kaikille herkkusienille opetetaan). Nyt uskon että fissio on alkanut uudelleen ja (sulaneet) reaktorit tulleet 'recritical' tilaan. Olen muuttanut mieltäni, näin varmaan parhaillaan tapahtuu... Ensinnäkään Iodine 131 -päästötasot eivät ole laskemassa. Nyt on kulunut kolme viikkoa joten Iodine-131 -tason pitäisi olla jo 1/10 alkuperäisestä. Toisekseen Chlorine-38 löydettiin turbiinihallin saastuneesta vedestä. Ja kun Chlorine-38 havaitaan, se merkitsee ainoastaan että fissio on taas alkanut, eli 'recriticality' -tilaa." April 6th, 2011 at 11:37 PM (merkitsee ydinräjähdyspelkoa)
                  --
8.04.2011 Onagawasta ensimmäinen uutinen kolmeen viikkoon. Muita yli 20:stä Tsunamireaktorista vielä piilotellaan... Kolmen Onagawan reaktorin käytetyn polttoaineen varastot vuosivat nyt kuiviin. Kauanhan sen kypsyttely merivedellä kestikin... ja saatiin uudesta järistyksestä hyvä keppihevonen. Vääjäämättä nämä kaikki kuivuneet varastot vielä räjähtävät, samalla taivahalle menevät reaktoritkin. Laskennallinen maksimi lienee luokkaa 5000 tonnia erittäin radioaktiivista jätettä – meidänkin lapsiemme pureskeltavaksi. Hauskinta tässä on se, että elettäkään laitosten peittämiseksi ei tehdä, toisin kuin Chernobylissä. Ainoa todellinen teko -globaalisti- on salailu: kansat halutaan tahallisesti säteilyttää R00man Klubi /linkola-mallin mukaan. By Danielle Demetriou, in Tokyo 9:20AM BST 08 Apr 2011 www telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/japan/8437077/Japan-strong-7.4-aftershock-kills-four-and-triggers-second-nuclear-plant-leaks.html Tämä uutinen oli näkyvissä Telegraphin etusivulle yhden tunnin – pienimmällä fontilla - ja sitten 'katosi'.
                     --
USAn luottamukselliset muistioiden mukaan on menossa vaihe jossa reaktorien pelätään räjähtävän. (kaikki kaksikymmentä?). Nyt 'ykkösreaktorissa' ei ole enää vettä. Saattaa jatkua hamaan tulevaisuuteen.
                  --
Tämä leikki on vielä alkuvaiheessaan; hauskanpidolla ei ole rajoja tämmöisten japanin kukkusima-ukkojen kanssa: kaikki 20 reaktoria kuplivat kunnes jokainen lähtee. Ne rauniot ovat niin kuumia ettei niitä peittääkään voi – sanovat merivesimiehet.

12.04.2011 TEPCO edustaja kertoo että ydinlaskeumapäästöt ylittänevät Chernobylin päästöt (eikä loppua näy). Eilen onnettomuusluokitus nostettiin ylimpään arvoon. URGENT: Radiation leakage may eventually exceed that of Chernobyl: TEPCO, TOKYO, April 12, Kyodo www english.kyodonews.jp/news/2011/04/84828.html
                 --
19.04.2011 Reaktori kakkosen käytetyn polttoaineen allas (ainoa ehjä rakennus) pitoisuudet miljoona kertaa yli normaalin. 160,000 becquerels cm3 cesium-134, 150,000 becquerels cesium-137 ja 4,100 becquerels radioactive iodine-131. Japan Times, April 19, 2011. Tepcon mukaan Reaktori no.4 käytetyn polttoainevaraston vedestä mitatut iodine-131, cesium-134, cesium-137 säteilytpitoisuudet kertovat että siellä käynnissä on jo ydinfissio. – International Business Times, April 14
                       -------

Osa III

** Tästä beettasoihtuvertailijoiille sitten aitokuvaa Japanista.

20.04.2011 Webcam Fukushima Daichii; värikorjattu kuva.  Weather Online : "Kun näitä kuvia katsoo, on hyvä tietää että ei ole kyse 'höyrystä' vaan erittän vaarallisista radioaktiivisista päästöistä jotka ovat nousemassa ilmakehään tuulien kujetettavaksi sekä meren saastuminen jäähdytysvedestä jota pumpataan reaktoreihin ja valuu suoraan mereen." Arnie Gundersen interview, Democracy Now, April 19, 2011 (Huom. Vakavaksi asian tekee se, että kyseessä on KUUSI reaktoria joita ei edes aiota peittää kuten Chernobylissä.) www woweather.com/weather/news/fukushima?LANG=us&VAR=webcam&SAT=201104190800
                --
** Tässä taas l i v e materisalia niille nettipoliiseille. Jotka kummeksuivat tietoja siitä, että ILMALA puhalletaaan ydinvoimaloista tihkuvat neutronisäteilyt beettasoihtuna savupiippuun. Näyttää se 100% sama Posivan Onkalonkin maailman suurin vajaan 500m beettasoihtupiippunsa  tekniikka megawattien puhaltimin toimivan m y ö s  fugushimassa:

20.04.2011 Nuclear and Industrial Safety Agency puhemies Hidehiko Nishiyama ilmoitti että
Suunnitelmissa on myös aloittaa veden sijasta ilmajäähdytys – siis ilmakehään työnnetty fukusimasäteily ei riitä vielä!? TEPCO, miltä kuulostaisi trotyylijäähdytys? www. asahi.com/english/TKY201104190193.html , www. yomiuri.co.jp/dy/national/T110419004267.htm
                    --
20.04.2011 Japanin Onnettomuudet alkavat olla VIRALLISESTI OHI. Asia Pacific Journal: Japanin hallinto on lähettänyt kaikille internet sivustojen ylläpidoille jne ilmoituksen että niiden tulee poistaa kaikki materiaali joka ei ole yhtenevää hallituksen virallisen totuuden kanssa – yleisen turvallisuuden vuoksi. Onnettomuus on kuulemma nyt ohi eikä säteilyä enää ole ... samaan aikaan japanilaista säteilevää kalaa ja autoa viedään ulkomaille ... yhtenevä "Totuus" suomen ja siten koko jesuEUkkumedian kanssa. Tämäkin sivusto katoaa kohta vaarallisena, kopioi se nyt talteen.
                       --
Uesugi sanoo että 11.3. hallitus sulki kaiken internet median ja ulkomaiset lehdet pois virallisista tilannekatsauksista. Nyt Japanin hallitus on päättänyt sulkea kaiken itsenäisen uutisoinnin ja kritiikin. On aloitettu uusi projekti jossa Ministry of Internal Affairs and Communication, the National Police Agency, METI alkavat "taistella huhuja vastaan" turvallisuuden nimessä. Projektitiimi on lähettänyt vaatimuksia  puhelin, TV, internet jne yrityksille vaatien niitä poistamaan kaiken materiaalin joka ei ole virallisen totuuden mukaista ja voi vaurioittaa moraalia tai yleistä järjestystä. The Media Corruption that Protects TEPCO; Makiko Segawa on Shingetsu News Agency toimittaja.
                    --
Tämä tiedote julkaistiin kuukausi sitten – tuhansien tonnien uraanisäiliöiden räjähdysten roiskittua ydinsaasteet yläilmoihin; senjälkeen ainakin neljä reaktoria on sulanut ja fissio-tilassa. March 19th 2011.
                    --
25.04.2011 Fukushima Daichii päivittäinen Cesium/Iodine -säteilypäästö ilmakehään on ollut kokoajan – ja jatkuu – 154 Triljoonaa Becquerelia vuorokaudessa. NSC; Japan's Nuclear Safety Commission.Yomiuri Shimbun, April 23, 2011 09:15
                     -----

Öljy ei lopu!

Salailu ja vääristely kertoo että öljyn hintapelin pelaajilla onkin paljon salattavaa: kun 95% USAsta on porauskiellossa, voidaan arvella että salauksen takana on USAlle jopa 5000 vuoden käyttämätön öljymäärä.
               --
Puolasta maakaasujättiläinen 6.4.2010: Puolassa on valtavat liuskekaasuvarat. Ensimmäinen kaivos avataan tässä kuussa. Nordstream kaasuputki lienee hukkaputki.... Puolassa suunnitellaan uudentyyppisen liuskekivikaasun tuotantoa.
- Epäilemättä, tämän vuosisadan kultakuume on saapunut Puolaan, todetaan Puolan Geologian tutkimuskeskuksen seminaarissa, jota Ylen toimittaja Marko Lönnqvist kävi seuraamassa. Viime vuonna omaa liuskekivikaasun tuotantoa kehittänyt USA tuotti jo saman verran maakaasua kuin Venäjä. Tämä tekninen loikka on avannut täysin uusia mahdollisuuksia. Aiemmin kannattamattomana pidettyä kaasuntuotantoa on aloitettu muun muassa vanhoilla hiilikaivosalueilla ympäri maailman. Liuskekaasua hyödyntäviä kenttiä on jo kaavailtu muun muassa Englantiin, Puolaan ja Saksaan sekä lukuisiin Aasian maihin. Moskovalaisen VŠE-kauppakorkeakoulun makrotalousosaston johtaja Sergei Aleksašenkon mielestä Gazprom saattaa joutua vaikeuksiin, jos Puolan kaasuvarat ovat niin merkittävät kuin näyttää, ja jos he onnistuvat sitä tuottamaan markkinoille yhtä halvalla kuin Yhdysvalloissa.

ENERGIAKRIISI ON SIIRRETTY 2000vuotta eteenpäin. Kuulitko Siitä? No etpä tietenkään,
               --
Öljyä maailmalle 2000 vuoden käyttöön:
Osa tunnetuista öljykentistä (2008) arvioitiin sisältävän 80 mrd + 5 mrd + 1300 mrd + 1800 mrd – tynnyriä (160L). Uusimmat löydöt ja uusi tekniikka kolminkertaistaa kaiken: Tähän kaasukentät päälle... USAn kaasuvarannot päivitettiin juuri (2010) sadan vuoden kulutukseen riittäviksi.

Tunnetuimmat reservit:
- North Falkland Basin 60 mrd barrelia
- Ghawar in Saudi Arabia – contain 80 mrd barrelia.
- North Sea Forties, 5 mrd barrelia....
- Colorado Green River Shale oil, US 1000v reservi = 1.8 trillion US barrelia
- Athabasca öljyhiekka; Alberta 0.870-1.3-2.5 trilj barrelia
- Uganda Lake Albert region, 2mrd
Uusimmat kentät 2011:
- Spratley Islands; Kiinan, Australian "Bakken" -jättikentät 100+100+100 ?
- Puolan vastalöydetyt, EU energiatalouden mullistavat kaasukentät.
- Pariisin Lower Lias, Amaltheus ja Schistes Carton. yht 130 mrd barrelia, "Ranskalle 1000v. varasto"
- Alaska Kuparuk 30mrd Barrelia; Prudhoe Bay 12mrdB
- USA North Dakota: Bakken, Southern Georgina, Arthur Creek kooltaan = Colorado Grn River.

Hei kanssaveronmaksaja, kopioi ja levitä – sensuuri vie nämä TAAS kohta.
                    --
Vuonna 2009 tunnetut kaasuvarannot olivat 1720 triljoonaa m3, kulutus 2.9triljoonaa m3 = 600vuotta. Nyt uusi tekniikka, uudet löydökset ovat moninkertaistaneet luvut (samoin kuin samakaltaiset luvut öljylöydöksissä)
BGR German federal Institute for geosciences and natural Resources www.spiegel.de/fotostrecke/fotostrecke-65239-7.html

1955 A. Einstein. Ydinvoimaloitten neutronipäästöt tappaa ensin mehiläiset ja sen perään käyttäjänsä!

jem

#687
taas pitkä litania paskaa mutta ei vastaa kysymyksiin..  :kahvi:
Quote from: IsoPahaJolppi on Wed 27.04.2011 23:35:49 (UTC+0300)
:jippii: Hiton hyvin se tuohon mun esittämään kysymykseen vastasi.

ARTOOOOOO!!!!!

Olet mätkinyt tuota tsunamijuttua pitkinpoikin, mutta viitsisitkö hiukan selventä tuota mainintaa pohjois-atlantilla tapahtuneista tsunamituhoista vuosina 2011 ja 2004, kun en nyt näin äkkiseltään muista, että olisi uutisissa pahemmin niistä mainittu.....

Lexa

Quote from: Arto vol.2 on Fri 29.04.2011 00:22:03 (UTC+0300)
** Kyse on klassiseksi fissiopommiräjähdykseksi ammattipiirissä tosiaan todistetun Fugushima No:3 räjähdyspilvivideosta. . .Ja kas kummaa kun koetin videota startata IAEA/ CIA tyly viesti:

"Upottaminen poistettu käytöstä pyynnöstä. Katso YouTubessa"
Tuo viestihän tarkoittaa että videon lataaja itse on toivonut ettei videota käytettäisi YouTuben ulkopuolella - Ja näin ollen video täytyy käydä katsomassa YouTubessa josta se varmasti vielä löytyy aivan kuten ennenkin. ( Muutoin virheilmoitus olisi toisenlainen. )
Mistään sensuurista ei ole kyse :kahvi:
"Lexa on koko Apache foorumin nettipoliisien PÄÄLLIKKÖ!" -Arto Lauri

The future unknown, but is there ever time to find out...?

Like what I do? Buy me a beer!

Tule mukaan Apachefoorumin Discord-kanavalle!

Arto vol.2

#689
Arto hei.

Ydin ionisaatiosta. (Korjailtuja II)

TVO:lla on ydinvoimalaitosalueillaan 1MW tuulivoimala. Tuulivoimala tuotiin sinne alkujaan jotain tiettyä tarkoitusta varten, mutta mitä? Outous alkaa tiivistyä, kun tiedetään, että TVO:lla on ainakin 7kpl tuulivoimalalupia. Joita se EI kuitenkaan käytä. Eikä tarkoin anna edes muittenkaan käyttää. Perin kummallista maamme tuulisimmilla rannikoilla. Itse asiassa IAEA on v a a t i m a l l a  vaatinut TVO:ta rakentamaan rannoilleen lukuisia tuulivoimaloita "ydinvoimalasuojiksi?" mitä se sitten onkaan. Joilla kuulema kyettäisiin tosiaan suojaamaan ydinvoimaloita. Mutta n y t  tulee keskeinen asia. Saksassa ja lukuisissa muissa maissa tuulivoimaloita ensialkuun rakennettiin kovinkin innokkaasti heti ydinvoimaloitten vierustoille. Mutta sitten yhtäkkiä koko homma pysähtyi kuin seinään. TVO onkin sanonut, ettei heidän ydinvoimaloistaan 50km säteelle sallita yhtään tuulivoimalaa. Miksi ihmeessä?

Pieni ilmoitus Turun sanomissa alkaa raottaa mysteeriä:
http://kuvapilvi.fi/k/YBR1.jpg


Miksi Turkuun tultiin NASA:n lukuisten lentokoneitten voimin tekemään viikkoluokkia kansainvälistä ydinionisaatiotutkimusta? Jonka edestä SUPO yksinkertaisesti varastutti tuon vuosia alueella säteilyionisaatiodataa koonneen laitteen? Toinen vihje. Olkiluodossa olevalle tuulimyllylle oli heti alusta asti tietty keskeinen ongelma. Siis sen lisäksi, että TVO systemaattisesti pysäyttää a i n a  kun ydinlobattavat vieraat tulevat tuulimyllyn viereen ihmettelemään miksi se on taas tieten pysäytetty ydinvoimamainosmielessä. Tuulivoimalassa muodostui päivittäin jotain perin outoa. Suurta staattista sähkölatautumista pyöriviin potkureihinsa. Suuret hallitsemattomat sähkövirrat siivistöistään purkautuivat erityisesti voimalastapäin tulleella tuulella. Niin, että voimala kipinäkoronoista ylikuormittui staattisista ionisaatiosähkökentistään. laukoen liki päivittäin ylivirtastotsejaan . Siis noista a i v a n  samoista säteilyn kanavasäteilyjen ja säteilyn ionisaatiokenttäkertymistä. Joita Turun yliopiston laitteisto oli 2v mitannut yli 70km päässä TVO:lta.

Jatkuvat koronasähkökentät runtelevatkin ydinvoimalaitosalueilta pelkästään Suomessa metsiämme 300 000ha/vuodessa. Pitkin Eurooppaa onkin tullut hätääntyneitä viestejä. Kun sikäläiset tuulivoimalat pyyhkivät suunnattomia ilmamassoja kooten siinä olevaa alati kasvavaa säteilyionisaatiokertymät. on havaittu, erityisesti pimeään yöaikaan makaabereja ydin- ilmiöitä. Kokonaiset tuulivoimalapuistot peittyvät mystisiin koronahuntuihin. Ihmiset ovat kauhuissaan alkaneet tajuta, että aina kun ydinvoimaloista tuulee tuulivoimaloille päin ilmiö räjähtää uskomattomiksi tsherenkovien ja muiden koronavalojen shouksi!

Aivan uskomatonta siis. Ilmiö on vahvasti sidoksissa ydinvoimaloitten kuuluun beetasoihtujen piikkisiin kuvavideointeihin. Tilanne on mennyt jopa niin pitkälle, että nämä suunnattomat ydintautishout ovat sytytelleet suuriakin tuulivoimaloita lopulta jopa täyspaloon! Jo sattuneiden, niiden kuvien sensurointi on ollut työn ja tuskan takana IAEA:n ydinturvamiliiseille. Mutta kun Saksassa miljoonat näkevät tuhansien tuulivoimaloitten ydinvoimaloitten alapuolella loistavan kuin revon tulet. On IAEA:lla tullut hätä käteen. Miten estää ihmisiä näkemästä millaisia tappavia säteilyioniosaatiopilviä ydinvoimaloista vapautetaan. Suomessa ratkaisuna on ollut estää tuulivoimalat 50km päässä ydinvoimaloista. Mutta kauanko tätä huijausta voidaan ylläpitää? Katso aiheesta kertovaa karua videodataa:


Ionicatcher
Tieteellisempää videointia, mistä on kyse:

Mittaussarja ionicatcherilla
               ------------

Ionisaatiosta matemaattisesti.

Itse kävin Olkiluodossa mittaamassa, miten 4km päässä TVO:n beetasoihtuionisaatiosta olevaan tavalliseen puiseen omakotitalon yli 120m2 peltikaton ja ukkosjohdattimen maadoituksen väliin muodostui satavolttiluokkaista kestojännitettä. Lisäksi niin suurella virralla, että meinasin katolta säteilytykitysten sähköiskuista pudota. Jatkuvasti lyövä kipuna näkyi kirkkaalla päivänvalollakin ongelmitta. Joten j o p a  tällainenkin perusionikatcheri siis polttaisi ydinvoimaloitten lähellä ongelmitta kokonaisia taloja. Saati sitten muita paloherkempiäkin laitteistoja. No joo peltikatto on varsin heikkotehoinen, liikkumaton ionisaation sieppaaja käsittelemään suurempia säteilyionisaation ilmamassoja. Mutta hyvä viitekehys toki demotakseen faktat.

100m mastossa olevan tuulivoimalan siivistön halkaisijaksi voimme ottaa vaikka 60m. 10m/ s perustuulemamaan sen lavat iskostavat kanavasäteilyjen, beetaelektronien ties minkä viivästettyjen neutronivoiden säteilykertymäenergioita luokkaa: 30m* 30m* 3,14* 10m/s tuulella= uskomattomat 28 260m^3/sekuntti! Kuvitellaan tilannetta astetta tarkemmin. TVO:n ydinvoimaloitten savupiippu on 104m peruskorkeudessa. Tuollaisen savupiipun syytämät satojen megawattien viivästetyt neutroni- ionisaation pilvet iskeytyvät kovassa tuulessaan suoraan tuulipuistoon, niin voi sitä säteilyvaloshouta!

Ei tosiaankaan mikään ihme, että maailmalla tällaiseen ydinsäteilymyrskyyn silmään joutuneita tuulivoimaloita jopa palaa liekkimerinä. Eihän moisten säteilyn edessä Fugushimassakaan kestänyt edes siihen rakennetut metriluokkaiset teräbetoniset ydinvoimaloitten seinämät puhkoutumatta muutamassa päivässä säteilyeroosioonsa. Vaan onhan se vallan hurjaa ja käsittämätöntä teutonointia oltava. Täytyy sanoa, että kymmeniä videoita tällaisen säteilykoronan sisällä sinisenä ja punapinkkinä revontuliliskaansa puskevien tuulivoimaloiden kuvia taatusti ihmisillä on! Mutta IAEA:n korruptoimilla tietokanavilla tällaisen videointien esittäminen. Ja nimenomaan kyseisen ilmiön kvanttiydinfyysinen ymmärtäminen vaatiikin sitten jo syvällisempää ymmärryskytkeytymistä asiaan.
1955 A. Einstein. Ydinvoimaloitten neutronipäästöt tappaa ensin mehiläiset ja sen perään käyttäjänsä!

Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 356 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Verification:
Please leave this box empty:

What is the name of this forum?:
What is the most visible color in our forum?:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview