Postaa katsottuasi jonkin leffan

Started by Nuuka, Sun 15.10.2006 02:05:06 (UTC+0300)

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

morkkis

Fight Club

kun kirjasta tehdään filmatisointi niin totta kai siinä jää jotain pois, tässähän on siis juonellisesti kaikki oleellinen ja tää on muutenkin elokuvana todella onnistunut, mutta se kaikki kyynisyys ja nihilismi mitä kirjassa oli on jäänyt johonkin.. sääli sinäänsä, koska ne olivat kantava voima :blink:
mua muuten vituttaa ne ihmiset jotka on kokenu valaistumisen fight clubin ansiosta :psp:

Ruutupaitarakastaja

Mars Hyökkää! ja the Pledge tullut viimeisenä tiirailtuna. Huonoimmat leffat vähään aikaan mitä on tullut katsottua. Mars hyökkää menis vielä kieli poskessa tehtynä opiskelijatyönä, mutta 100 miljoonan hollywoodrymistelynä aivan hirveä. Hienoin kohtaus oli se todellisin niistä. Kun vanha Vegasin kasino räjäytetään kappaleiksi.

The Pledge on ihan perusideana hyvä. Mutta Sean Pennin "maisemankuvaus" ja "jännityksen ylläpito" venyttää leffan todella pitäveteiseksi. 119:stä minuutista saisi helposti 30 minuuttia pois. Alun 30 minuuttia olisi supistanut helposti 10:een minuuttiin. Ehkä siinä annetaan aikaa päästä Jack Nicholsonin roolihahmon päänsisälle, mutta ei saatana.

morkkis

american psycho


Christian Bale osaa näytellä vähän turhankin vakuuttavasti höpsähtänyttä :psp:

jta

#2803
Pari iltaa sitten Triple X 2 ja viime yönä 7 seconds ja Mr.Deeds.

Ruutupaitarakastaja

007:t  rakastettuni ja kuuraketti tuli tiirailtua eilen ja tänään.


Milla Makia

Quote from: AnneliAuerrauhasneste on Fri 13.07.2012 03:20:28 (UTC+0300)
american psycho


Christian Bale osaa näytellä vähän turhankin vakuuttavasti höpsähtänyttä :psp:
"Höpsähtänyt" ei oo ensimmäinen sana, joka Amerikan Psykon päähenkilöstä tulee mieleen. Ennemmin "hullu", "mielenvikainen", "sairas" tai "aivan helvetin pelottava sekopää".

No, en oo elokuvaa nähny, ja muistikuvat kirjasta on reilun 15 vuoden takaa (ja vieläkin ihan liian selkeitä).
Kyllä nykyaikana on tuo nuoriso kummallista. Kaiken maailman nuppipäitä. Suru puserossa huudattavat rokkenrolli musiikkia. Pitäisi hävetä.

=Lutris=

Ennemmin huonoa huumoria kuin ei huumoria ollenkaan
Huonoa makua ja riman alituksia jo vuodesta 1964 lähtien
Paskan myivät
Paskaa huumoria jo vuodesta 1964

-teme-


jta

Nemoa etsimässä katoin viime yönä. Ice agen olisin kattonu vaan oli ääni synkkaus 10 sekuntia pielessä.

Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 356 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Verification:
Please leave this box empty:

What is the name of this forum?:
What is the most visible color in our forum?:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview